Emniyet kemeri takmayan yandı!

İÇİŞLERİ Bakanı Süleyman Soylu, geçtiğimiz Kurban Bayramı'nda yaşanan ölümlü trafik kazalarının önemli bir kısmının 'emniyet kemeri' takılmamasından kaynaklandığını açıkladı, Ordu Valisi Seddar Yavuz harekete geçti, hız ve emniyet kemeri uygulamalarının yüzde 2 oranında arttırılacağını söyledi.

Netordu.com
Emniyet kemeri takmayan yandı!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçtiğimiz 9 günlük Kurban Bayramı tatilinde yaşanan trafik kazalarında 142 kişinin öldüğünü, 859 kişinin de yaralandığını belirterek, "Bu bayramda yaşanan trafik kazalarında hayatını kaybeden sürücülerin yüzde 80'inin emniyet kemeri takmadığı tespit edildi" demişti. Bu açıklamanın ardından Ordu Valiliği harekete geçti, Vali Seddar Yavuz, 'Trafik Kazalarını Önleme Planı'nı devreye soktu.

EMNİYET KEMERİ TAKMAYAN YANDI!

Ordu Valisi Seddar Yavuz, İçişleri Bakanlığı'nın 100 günlük eylam planı kapsamında hazırlanan ve uygulamaya konulan 'Trafik Kazalarını Önleme Planı' çerçevesinde Ordu Valiliği tarafından da hazırlanan Trafik Kazalarını Önleme Planı'nın uygulamaya konulduğunu açıkladı. 

Buna göre trafik güvenliğiyle ilgili olarak bir önceki yılın aynı dönemine göre denetimler yüzde 2 oranında arttırılacak, hız ve emniyet kemeri uygulamaları sıkılaştırılacak. Bununla birlikte hatalı sollama, hatalı şerit değiştirme, kırmızı ışık ihlali, standart dışı ışık donanımı kullanma, tehlikeli araç kullanma, emniyet şeridi ihlali, yakın takip, emniyet kemeri kullanmama, seyir halinde cep telefonu kullanımı, hız denetimi, yük taşıyan ve yolcu taşımacılığı yapan araçlarda ve sürücüleri üzerinde denetim, alkollü araç kullanımı ile ilgili denetim ve motosikletlerin denetimi gibi denetimler gerçekleştirilerek trafik kazalarının da yüzde 2 oranında azaltılması planlanıyor.   

EMNİYET KEMERİ TAKMAMA CEZASI NE KADAR?

Peki emniyet kemeri takmama cezası ne kadar? Karayolları Trafik Kanunu'nun 78'inci maddesi, "Belirli sürücülerin ve yolcuların, araçların sürülmesi sırasında koruyucu tertibat kullanmaları
zorunludur" ibaresi yer alır. Aynı kanuna istinaden 78/1-A maddesi uyarınca da emniyet kemeri bulundurulması zorunluluğu olan araçlarda emniyet kemeri bulundurmayan ve kullanmayanlara 108 TL idari para cezası ve ehliyetine de 15 ceza puanı kesiliyor. Bir yılda 100 ceza puanını geçildiği takdirde ehliyete el konuluyor. 

eko

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER