Dikkat! Afrika sıcakları geliyor...

METEOROLOJİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son analiz ve tahminlere göre, Türkiye'nin geneli 30 Haziran Cuma gününden itibaren Kuzey Afrika üzerinden gelen kavurucu sıcakların etkisini giriyor.

Dikkat! Afrika sıcakları geliyor...
ORDU - Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Türkiye genelinin 30 Haziran Cuma'dan itibaren Pazartesi gününe kadar Kuzef Afrika üzerinden gelen sıcak hava dalgasının etkisinde kalacağını açıkladı. 

Halen mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklar, Ordu'da hava sıckalıkları son tahminlere göre 26 ve 28 derece aralığında seyrederken, bu hava dalgasıyla birlikte 35 dereceleri görecek. Yüzde 90'ın üzerinde beklenen nem oranıyla hissedilen sıcaklık ise daha fazla olacak. Termometreler, hafta sonundan itibaren Ankara, Bursa ve Malatya'da 40, İstanbul'da 37, İzmir ve Adana'da 41, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon ve Erzurum'da 32, Balıkesir, Edirne ve Antalya'da 42, Diyarbakır'da 43, Manisa'da 44, Şanlıurfa ve Aydın'da 45 dereceleri görecek.  

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, "Ramazan ayı boyunca ülkemiz genelinde mevsim normalleri civarında ve zaman zaman normallerinin altında seyreden hava sıcaklıkları Ramazan ayının son günleri artmaya başlamış Bayram'da ise hava sıcaklığı ülke genelinde artmaya devam ederek mevsim normallerinin 3-6 derece üzerinde seyretmiş ve sıcak hava halen etkili olmaya devam etmektedir.

Yapılan son analiz ve tahminlere göre 30 Haziran Cuma gününden itibaren yurdumuzun mevcut sıcak havaya ilaveten Kuzey Afrika üzerinden gelecek olan yeni bir sıcak hava dalgasının etkisine gireceği tahmin ediliyor. Bu sıcak hava dalgası ile birlikte halen normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının ülkemizin genelinde hissedilir derecede artacağı ve mevsim normallerinin 6 - 10 derece üzerinde gerçekleşeceği ve bazı il ve ilçelerimizde uzun yıllar en yüksek sıcaklık değerlerine ulaşılabileceği beklenmektedir.

Bu hafta sonu bazı il merkezlerimizde gerçekleşmesi beklenen en yüksek hava sıcaklıklarının Ankara, Bursa ve Malatya'da 40' İstanbul'da 37, İzmir ve Adana’da 41, Samsun, Trabzon ve Erzurum'da 32, Balıkesir, Edirne ve Antalya'da 42, Diyarbakır'da 43, Manisa'da 44, Şanlıurfa ve Aydın'da 45 Derece olması beklenmektedir.

Sıcak hava dalgasının önümüzdeki hafta başında pazartesi günü batı bölgelerimizde, Salı günü iç ve hafta ortasında Çarşamba günü ise Doğu bölgelerimizde etkisini kaybedeceği ve hava sıcaklıklarının azalarak mevsim normalleri civarına düşeceği tahmin edilmektedir.

Aşırı yüksek sıcaklıkların meydana getireceği olumsuzluklara karşı başta yaşlılar, çocuklar ve kronik hastalığı olanlar olmak üzere vatandaşlarımızın güneş ışınlarının dik geldiği 10-16 saatleri arası güneş ışınlarına direk maruz kalmamaları hususunda dikkatli olmaları ve sıcaktan korunmak için gerekli önlemleri almaları büyük önem taşımaktadır."

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2017, 17:34

Erol KÜÇÜKOĞLU

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER