Depremin şiddeti 7.7 olarak revize edildi

TÜRKİYE ayakta! Merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi olan ve 10 ili etkileyen 7.4 büyüklüğündeki depremin şiddeti AFAD ve Kandilli Rasathanesi tarafından 7.7 olarak güncellendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 912 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Depremin şiddeti 7.7 olarak revize edildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi olan ve 10 ili etkileyen 7,7 büyüklüğündeki depreme ilişkin çalışmaları koordine etmek üzere AFAD Başkanlığına geldi.

9 BİN PERSONEL GÖREV ALDI

Erdoğan, AFAD Koordinasyon Merkezi'ndeki değerlendirmelerin ardından yaptığı basın toplantısında şunları kaydetti:

"Bu gece saat 04.17'de son bir asırda yaşadığımız 1939 Erzincan depreminden sonraki en büyük felaketle sarsıldık. Devletimiz, deprem anından itibaren tüm kurumlarıyla harekete geçmiştir, valiliklerimiz kendi illerindeki tüm imkanları seferber etmiştir. Depremden etkilenen 10 ilimize mevcut valiliklerimizin yanına onlarla birlikte çalışacak 10 vali daha görevlendirilmiştir. Halihazırda 9 bin personel arama kurtarma çalışması yürütmekte, bölgeye dışarıdan ulaşanlarla bu sayı sürekli artmaktadır."

"912 CAN KAYBI 5 BİN 385 YARALI VAR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

"Şu ana kadar  912 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 5 bin 385 vatandaşımız yaralanmıştır.

Depremin ağır hasara yol açtığı illerimizde yıkılan binaların altında kalan vatandaşlarımızın tespiti ve kurtarma faaliyeti kesintisiz şekilde sürüyor.

Enkaz altından kurtarılan kişi sayısı 2 bin 470'i bulmuştur. Yıkıldığı tespit edilen bina sayısı 2 bin 818'dir.

Uluslararası yardımlar için de ülkemizle temaslar kurulmaya başlanmıştır. NATO ve AB yanında 45 ülkenin yardım teklifleri tarafımıza ulaşmıştır.

Yardıma gidecek kişi ve kurumlar AFAD'la koordinasyon içinde hareket etmeli. Bunun dışındaki yardımlar kargaşaya yol açmakta, amaca ulaşılması zorlaşmakta.

Gün 85 milyon tek yürek, tek bilek olma günüdür."

"DEPREMİN ŞİDDETİ 7.7" 

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü sabah saat 04:17'de meydana gelen depremin 5 kilometre derinlikte olduğunu ve şiddetinin de 7.7 olduğu şeklinde revizeye gitti. 

AFAD da revize bilgisi paylaştı: "Bu sabah 04:17'de Pazarcık (Kahramanmaraş) da meydana gelen depremin büyüklüğü yapılan ayrıntılı sismolojik çalışmalarla Mw 7.7 olarak revize edilmiştir. Kamuoyunun bilgilerine sunarız" dedi.  

ABD Jeoloji Araştırma Merkezi earthquake.usgs.gov adresindeki verilere göre depremin merkez üssü Osmaniye'nin Hasanbeyli ilçesi. Depremin şiddetini ise 17.9 kilometre derinlikte 7.8 olarak açıkladı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER