'Demokrasi Mitingi'ne onbinler katıldı!

ANKARA ve İstanbul başta olmak üzere bazı illerdeki askeri darbe, Türk halkının birlik ve beraberliğiyle püskürtüldü. Yurt genelinde milyonlar sokaklara döküldü, tankların önüne yattı, darbeci zihniyetlere geçit vermedi. Ordu'da da halk demokrasiye sahip çıktı, Büyükşehir Belediye Meydanı'nda yapılan 'Demokrasi Mitingi'ne ellerinde Türk bayraklarıyla onbinler katıldı.

'Demokrasi Mitingi'ne onbinler katıldı!
ORDU - Türkiye'de demokrasiye karşı yapılmaya çalışılan askeri kalkışmanın Türk milleti ve güvenlik güçleri tarafından bastırılmasının ardından halk bu kez 'Demokrasi Nöbeti'ne başladı. 

Ordu Büyükşehir Belediye Meydanı'nda da onbinlerin katıldığı Demokrasi Mitingi düzenlendi. Mitinge Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Sedat Sarıkaya, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çiçekli, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Tarık Yarılgaç, Ordu İl Emniyet Müdürü Caner Tayfur, Ordu eski milletvekilleri Rıdvan Yalçın, Cemal Enginyurt, Ayhan Yılmaz, Memur-Sen Ordu Şube Başkanı İsmail Çelenk, Ordu İl Milli Eğitim Müdürü Şaban Karataş, Ordu İl Müftüsü Mustafa Kolukısaoğlu ve onbinlerce vatandaş katıldı.

"BAŞKAN YILMAZ İDAM İSTEDİ!"

Yaşanan darbe girişiminin ilk saatlerinde meydanlara akan Ordulular, meydanları boş bırakmadı. Büyükşehir Belediyesi önünde toplanan onbinlerce vatandaş, FETÖ-PDY terör örgütüne mensup subaylar tarafından gerçekleştirilmeye çalışılan darbe girişimine tepki gösterdi. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, 15 Temmuz gecesi darbe girişimi yapan FETÖ-PDY terör örgütüne karşı beddua etti. Yılmaz, "Türkiye Cumhuriyeti'nin temeline dinamit atan bu zihniyetin, Allah bin belasını versin. Allah onları öbür dünyada zelil etsin" dedi. Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Düşünebiliyor musunuz? Cumhurbaşkanımızın tatile gittiği oteli bombalayan zihniyet, Cumhurbaşkanımızın Köşkü'nü bombalayan zihniyet, sadece Gölbaşı'nda 47 tane Özel Harekatçı kardeşimizi şehit eden zihniyet, İstanbul'da vatandaşlarımızın önüne tank dizen zihniyet, bizi düşmanlara karşı savunsunlar diye aldığımız helikopter ile Türkiye Cumhuriyeti Meclisi'ni bombaladıktan sonra Yunanistan'a iltica eden zihniyet. Bunlar insan olamaz. Allah bunların bin belasını versin. Allah bunları helak etsin. Allah bunları o girmiş oldukları hapishaneden sağ çıkartmasın. Gönlümden geçen odur ki, vatana ihanet etmekten yargılanıp Kızılay Meydanı'nda boynuna o yağlı ilmiği Allah geçirtmeyi nasip etsin. Türkiye Cumhuriyeti'nin temeline dinamit atan bu zihniyetin Allah bin belasını versin. Allah onları öbür dünyada zelil etsin"

"VALİ BALKANLIOĞLU, ALBAY SARIKAYA'YI TEBRİK ETTİ"

Vali İrfan Balkanlıoğlu da, Türkiye'de darbe dönemlerinin artık geride kaldığını belirterek, "Türkiye bir muz cumhuriyeti, bir Afrika cumhuriyeti değildir. Halk hükümetine, devletine sonuna kadar sahip çıkıyor. Alay Komtanımıza darbeye yönelik bir emir geldiğinde "Ben emri Hükümet'ten alırım" dedi. Kendisini bu örnek davranışından dolayı kutluyor, tebrik ediyorum.  Bundan sonra atom bombası ile gelseler, bu memlekette bu şeyler artık kapandı. Çünkü artık halk var. Halka dayanmayan, halktan güç almayan başarıya ulaşamaz. Biz burada konuşuyorsak, burada valilik yapıyorsak siz varsınız o yüzden buradayız. Siz olmazsanız biz de yokuz. Önce Allah'a, sonra size güveniyoruz" dedi.

Protesto gösterilerinde eski milletvekilleri ve STK başkanları da birer konuşma yaptı. Konuşmaların ardından Demokrasi Mitingi, Ordu İl Müftüsü Mustafa Kolukısaoğlu tarafından yapılan dua ile sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2016, 13:21

Erol KÜÇÜKOĞLU

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER