Bakan Çelik: “Noksanlığı yok!“

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik düzenlediği basın toplantısında, Soma'daki faciaya sebep olan şirketle ilgili konuştur. Bakan Çelik, söz konusu maden ocağı şirketinin bugüne kadar 16 kez teftiş edildiğini ancak mevzuata aykırı herhangi bir noksanlığının olmadığını söyledi.

Bakan Çelik: “Noksanlığı yok!“
ANKARA - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Manisa'nın Soma İlçesi'nde meydana gelen maden kazası ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Kazayı haber alır almaz bakanlığının ilgili tüm yetkililerini görevlendirerek olay yerine gönderdiğini söyleyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, söz konusu iş yerinin 8 kez programlı, 8 kez de şikayet üzerine denetlendiğini söyledi.

Bakan Çelik sözlerini şöyle sürdürdü: 

"16 KEZ İNCELENDİ, NOKSANLIĞI YOK"

"Kazanın meydana geldiği kömür işletmesi ile ilgili kısaca bilgi sunmak istiyorum. İlgili kömür işletmesi, son 4 yılda 8 kez programlı teftişe tabii tutulmuş, ayrıca ilgili iş yerinde şikayet ve kazalardan dolayı da 8 kez inceleme teftişi gerçekleştirilmiş. Bu inceleme teftişlerinde, elektrik panolarında kilitlenme sisteminin olmadığı, lastik tekerlekli yükleyicilerin geri vites ikaz sinyallerinin olmadığı, acil toplanma yerinin belirlenmediği, ateşçiler için anti-statik elbisenin eksik olduğu, bant taşıyıcıların ikaz sistemlerinin yeterli olmadığı gibi hususlar bu şikayet incelemeleri neticesinde ortaya çıkmış olan hususlar. Bunlar, 2012-2013 yıllarında yapılan şikayetler ve meydana gelen kazalar neticesinde ortaya çıkan eksiklikler yine o dönem içerisinde giderilmiş ve en son 13-18 Mart 2014 tarihinde yapılan teftişlerde ise mevzuat açısından herhangi bir noksanlığı olmadığı, iş yerinde bizzat yapılan teftişlerde tespit edilmiş bulunmaktadır." 

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2014, 12:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER