Altınordu Belediyesi'nden maaş zammı kararı

ALTINORDU Belediyesi başlattığı 'maaş zammı' çalışmalarını tamamladı. Yapılan çalışmalar sonucunda işçi maaşlarına yüzde 50 oranında zam kararı alındı. Belediyedeki bu son düzenlemeyle en düşük personel maaşı 3 bin 500 lira oldu.

Altınordu Belediyesi'nden maaş zammı kararı

Altınordu Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre 2021 yılı işçi maaşlarında arttırıma gidilmesi kararı alındı. Sözleşmeye göre, KHK ile belediye şirketi çalışanı olan personelin maaşına yüzde 50'ye varan zam yapıldı. Yapılan düzenlemeyle en düşük personel maaşı 3 bin 500 lira oldu. Toplu sözleşmeye dahil olan işçiler, aile, yol, yemek, eğitim yardımı gibi temel hakların yanı sıra evlenme, doğum ve ölüm yardımı, bayram ikramiyesi gibi daha önce kullanamadıkları tüm haklara da sahip olacak.

Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, belediyenin Meclis Toplantı Salonu'nda düzenlenen imza töreninde, göreve geldikleri günden beri her zaman çalışanlarının temel haklarını gözettiklerini belirtti. Emekçilerin alın terinin karşılığını hiç aksatmadan ve geciktirmeden düzenli olarak tam ve zamanında ödediklerine işaret eden Tören, bugün imzaladıkları sözleşmenin Temmuz 2020 itibarıyla geçerli olacağından çalışanların geçmişe dönük birikmiş olan mali ve sosyal haklarının da topluca kendilerine ödeneceğini aktardı.

Tören, işçilerin anlaşma kapsamında elde ettikleri kazanımlara da değinerek, şunları kaydetti:

"İmzaladığımız toplu iş sözleşmesi sonucunda ikramiyede yüzde 140, yemek yardımında yüzde 167, yakacak yardımında yüzde 67, çocuk yardımında yüzde 64, eğitim yardımlarında ilk, orta, lise düzeyinde yüzde 354, üniversite düzeyinde ise yüzde 614 artış yapılırken, evlilik yardımında da yüzde 2 bin 42 oranında iyileştirme yaptık. Yani 140 lira olan desteği 3 bin liraya çıkardık. Biz sosyal belediyecilik diyoruz. Bu sebeple çalışanlarımızın sosyal haklarını sembolik değil, onlara gerçekten katkı sunan bir niteliğe büründürüyoruz. Tasarrufu şehrimize hizmetten ve emekçimizin emeğinden keserek değil, yersiz harcamalardan ve israftan kaçınarak yaptık." 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER