banner59

Almanya Cumhurbaşkanı Çankaya'da

Almanya Federal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Gauck ile ortak basın toplantısı gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Gül, Mısır'da 683 kişi hakkında verilen idam kararlarına yönelik bir soru üzerine, "Bu çağda bu kadar ağır cezalar, yüzlerce ölüm cezası olacak şeyler değil. Bu tip siyasi mahkemelerin verdiği akıl almaz bu cezaları kabullenmek mümkün değil. Hâlbuki Mısır’ın istikrara, barışa ve kendi içerisinde hızlı bir şekilde ekonomik kalkınmaya ihtiyacı var" dedi.

Almanya Cumhurbaşkanı Çankaya'da
ANKARA - Almanya Federal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün davetlisi olarak Türkiye'ye geldi. Konuk Cumhurbaşkanı, Çankaya Köşkü'nde atlı birlikler tarafından karşılandı. Çankaya Köşkü'ndeki görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi. 
"MISIR’DAKİ İDAM KARARLARI"

Toplantıda konuşan Gül, Mısır'da 683 kişi hakkında verilen idam kararlarına yönelik bir soru üzerine, "Bu çağda bu kadar ağır cezalar, yüzlerce ölüm cezası olacak şeyler değil. Bu tip siyasi mahkemelerin verdiği akıl almaz bu cezaları kabullenmek mümkün değil. Hâlbuki Mısır'ın istikrara, barışa ve kendi içerisinde hızlı bir şekilde ekonomik kalkınmaya ihtiyacı var" dedi. 

"TÜRKİYE SON 10 YILDA OLAĞANÜSTÜ SİYASİ, DEMOKRATİK, HUKUK REFORMLARI YAPMIŞ BİR ÜLKE"

Almanya Cumhurbaşkanı'nın bir sözünden yola çıkılarak sorulan bir soru üzerine konuşan Cumhurbaşkanı Gül, "Önce tabii, açık konuşmak gerekir, dürüst de konuşmak gerekir. Türkiye son 10 yıl içerisinde olağanüstü siyasi, demokratik, hukuk reformları yapmış bir ülke. Bu ülke, çok önemli siyasi, demokratik kararlarla önündeki birçok problemleri kaldırmış. Birçok tabuları yok etmiş. Bugün birçok kişinin hayal edemeyeceği uygulamalara geçmiş ve birçok problemleri çözmüş ve problemleri de çözme yolunda olan reformist bir çizgiye gelmiş olan bir ülke. Tabii ki, hiçbir ülkenin kendisinin mükemmel olduğunu ispatlamaması veyahut da iddia etmemesi gerekir. Bu çerçeve içerisinde Almanya'da da biraz önce bahsettiğim, aşırı sağcıların katlettiği insanlar ve uzun süre bunların nasıl ailelerinin cinayeti işlediler diye suçlanmaları, sonunda nasıl utanılacak durumların ortaya çıktığını bildiğimiz gibi, çok ırkçı, ırk düşmanlığı yapıcı, İslamofobi ve bu tip uygulamaların da nasıl Avrupa'da ve birçok Avrupa ülkelerinde olduğu bir gerçekse; bunlar "Avrupa Birliği'ne yakışır mı?" diye sorduğumuzda, bunların hiçbirinin Avrupa Birliği'ne, demokrasiye, hukukun üstünlüğüne, çoğulculuğa yakışmayan vasıflar olduğunu görürsek, bizde de eğer bazı olumsuzluklar varsa bunları da bu şekilde görmek gerekir. Önemli olan şey, noksanlıkların farkında olmak ve noksanlıkları düzeltmek için azimli olmaktır. Türkiye'yi eğer 10 sene önce ile mukayese ederseniz, bugünkü Türkiye'nin ne kadar çok ilerlemeler yaptığı, demokratik standartlarını, insan hakları standartlarını, hukuk standartlarını, özgürlük standartlarını ne kadar yukarıya taşıdığı gayet açık ortadadır."

"TWITTER TARTIŞMALARI"

Twitter tartışmalarının sorulması üzerine de konuşan Gül, "Şimdi ben Türkiye'deki reformlar sayesinde Türkiye çok değişti ve birçok tabular yıkıldı derken, Türkiye'de herkes yeter ki fikrinin, düşüncesinin arkasında şiddet olmasın, her şeyi rahat söyleyebildiğini, konuşabildiğini; hükümeti de tenkit edebilir, beni de tenkit edebilir, çeşitli kurumları da tenkit edebilir, herkesin bunu yapabildiğini; çeşitli sivil toplum örgütlerinin, farklı farklı görüşlerini, toplu olarak da ortaya koyma hak ve hukuklarının olduğunu söyledim. Söylediğiniz konuya gelince Sayın Başbakanla ilgili, şirketin, Türkiye'de ofis açmasını ve Türkiye'de en çok kullanılan uluslararası platformlardan, internet platformlarından birisi, dolayısıyla ofis açmasını ve burada da vergi muhatabı olarak vergi ödemesini söylüyor. Tahmin edersem böyle bir beklenti, böyle bir arzu da yanlış değil." 

"ERMENİLERE YÖNELİK TAZİYE MESAJI"

Başbakan Erdoğan'ın Ermenilere yönelik taziye mesajıyla ilgili görüş isteyen bir basın mensubunun sorusunu da yanıtlayan Gül, "Hatırlarsanız, daha önce gerek Meclis'te, gerek çeşitli vesilelerle ben o dönem yaşanan acıların ortak acılar olduğunu hep zaten söylemiştim. Sayın Başbakan'ın bu açıklaması da gayet yerinde ve doğru, iyi bir açıklama oldu." dedi.
Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2014, 18:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER