Acemi kasaplar bayrama hastanede girdi

KURBAN Bayramı'nın ilk gününde yine acemi kasaplar sahaya çıktı, çok sayıda kişi bayramı hastane koridorlarında geçirdi. Acemi kasap haberleri Bolu'dan, Bartın'dan, Sivas'tan ve çok sayıda ilden geldi.

Acemi kasaplar bayrama hastanede girdi

"Acemi kasaplar" hastanelik oldu. Kurban Bayramı'nın ilk gününde kurban kesmeye çalışırken yaralanan çok sayıda kişi hastanelere başvurdu.

Kırklareli'nde kurban keserken acemilikleri nedeniyle yaralanan vatandaşlar hastanelere başvurdu. Bayram namazının ardından, bazı vatandaşlar kurbanını kesmek isterken ya da derisini yüzerken kendini yaraladı. Kırklareli'nde kurban keserken parmağından, bacağından hafif yaralanan bazı vatandaşlar tedavi için Kırklareli Eğitim ve Araştırma Hastanesine geldi. Hafif yaralı vatandaşlar, tedavilerinin ardından taburcu edildi. Kırklareli Eğitim ve Araştırma Hastanesine gelen Vehbi Çetin, kurbanını kestiği sırada dikkatsizliği nedeniyle bıçakla bacağını yaraladığını belirterek, kurban keseceklerin dikkatli olması gerektiği uyarısında bulundu.

"10 YILLIK KASABIM AMA ÖĞRENMEM GEREKEN ÇOK ŞEY VAR"

Erzurum'da Kurban Bayramı'nın ilk gününde bazı vatandaşlar belediyelerin kurduğu sabit ve mobil mezbahada bazıları da evlerinin bahçesi ve arazilerde kurbanlıklarını tekbirler eşliğinde kesti. Kaçma riskine karşı iplerle bağlanarak güçlükle mezbahaya götürülen hayvanların, alınan güvenlik önlemlerinin ardından kesimi yapıldı. Kurban keserken çeşitli nedenlerle yaralananlar hastanelerin acil servislerine başvurdu. Büyükbaşın tekme atması sonucu ayağı kırılan Horasan ilçesinden kasap Mehmet Taş, bir yerini kesmemek için dikkat ettiğini ancak hayvanın tekmesiyle ayağının kırıldığını belirtti.

Erzurum Şehir Hastanesinde ayağı alçıya alınan Taş, "10 yıllık kasabım ama daha öğrenmem gereken çok şey var diye düşünüyorum. Sadece bıçak kesiklerine değil hayvan tepmelerine de dikkat etsinler." diye konuştu. Tedavileri yapılanların bazıları taburcu edildi, bazıları da müşahede altında tutuldu.

ARDAHAN

Ardahan Devlet Hastanesine ise 6 acemi kasap başvurdu. Başhekim Yardımcısı Oğuzhan Tuğrul, AA muhabirine, hastaneye öğleden önce 6 acemi kasabın geldiğini, durumlarının çok ciddi olmadığını belirterek kurban kesenlerin daha tedbirli ve dikkatli olmaları önerisinde bulundu.

BOLU

Bolu'da kurban keserken başta el, parmak, bacak olmak üzere vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralanan vatandaşlar kendi imkanlarıyla hastanelere geldi. Yaralanan vatandaşların çoğunluğu il merkezindeki İzzet Baysal Devlet Hastanesi'nin Köroğlu Ünitesinde tedavi edildi. Elinden yaralanan Hamza Gülen, kesim alanına götürdükleri dananın kaçmaya çalıştığını ifade ederek, "Zinciri elimle tutuyordum. Dana kaçmaya çalışında zincir elimi kesti. Ama önemli bir şey yok." dedi. Acemi kasabın kurban keserken elini yaraladığını anlatan Ramazan Göçen ise "Kesim esnasında hayvanın başını tutuyordum. Yanlışlıkla kasabın bıçağı parmağıma geldi. Kasabın acemiliği benim elimi kesti." diye konuştu.

BARTIN

Bartın'da, kurban keserken kendini yaralayan 13 "acemi kasap" hastanelik oldu. Kent merkezi ve ilçelerdeki çeşitli hastanelere başvuran 13 kişi, tedavilerinin ardından hastaneden ayrıldı. Yusuf Kocaer, evlerinin önünde kestikleri kurbanı bulunduğu yerden çektikleri sırada ipin kopması sonucu düştüğünü ve kolundan yaralandığını söyledi. Kocaer, "Çok şükür ciddi bir şeyimiz yok. İpin kopmasıyla betona, kolumun üzerine düştüm. Çatlak oluşmuş, alçıya aldılar." dedi.

SİVAS

Sivas'ta bıçak veya hayvan darbeleriyle yaralananlar, Sivas Numune Hastanesi ile Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesinin acil servisine başvurdu.  Yaralılardan birçoğu ayakta yapılan tedavilerinin ardından taburcu edilirken, az sayıda yaralının tedavisi devam ediyor.

YOZGAT 

Yozgat'ta da kurban kesimi ve et doğrama sırasında yaralanan vatandaşlar, Yozgat Şehir Hastanesi ile Bozok Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinin acil servisine müracaat etti. Kent genelinde öğleye kadar 47 kişinin acil servislerde tedavi gördüğü öğrenildi. 

NİĞDE

Niğde'de de bayram namazının ardından vatandaşlar kurbanlarını belediyenin belirlediği yerlerde kesti. Kurbanını kesmek isterken yaralanan 15 kişi, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER