2053 haritasında Ordu'ya yer yok!

TÜRKİYE'nin 2053 için 'yol' haritası belli oldu. Ulaştırma ve Lojistik Ana Planı kapsamında hazırlanan "Ulaştırma 2053 Vizyonu" raporuna göre gelecek 30 yılda birçok proje hayata geçirilecek. Amasya, Samsun ve Trabzon'un olduğu haritada Ordu'ya ise maalesef yer yok. İşte ayrıntılar...

2053 haritasında Ordu'ya yer yok!

Türkiye'nin 2053 için 'yol' haritası belli oldu. Türkiye'de 2053'e kadar kara yolu hizmet düzeyinin en üst seviyeye çıkarılarak "kesintisiz ve konforlu" ulaşımın tesis edilmesi, bölünmüş yol ağının 38 bin 60, otoyol ağının da 8 bin 325 kilometreye yükseltilmesi planlanıyor.

Ulaştırma ve Lojistik Ana Planı kapsamında hazırlanan "Ulaştırma 2053 Vizyonu" raporundan derlenen bilgilere göre, gelecek 30 yılda birçok proje hayata geçirilecek. Bu süreçte ana hedeflerden biri kara yolu hizmet düzeyinin en üst seviyeye çıkarılması olacak. Devreye alınacak projelerle "kesintisiz ve konforlu" ulaşım tesis edilmesi hedefleniyor. Pazar ekonomilerinin etkisiyle giderek ekonomisi büyüyen ve zenginleşen Türkiye'de yolcu ve yük taşıma talebinin güvenli, konforlu ve zamanında karşılanma isteğinin bu yatırımlarla karşılanması öngörülüyor.

Çalışmalar kapsamında, bölünmüş yol yapımı, ağır taşıt trafiği yüksek güzergahların bitümlü sıcak karışım (BSK) kaplamalı hale getirilmesi, trafik güvenliği altyapısı ve denetim hizmetlerinin iyileştirilmesi, kaza kara noktalarının iyileştirilmesi, çevreci yolların yaygınlaşması ve geometrik standartlarının yükseltilmesi planlanıyor.

HEM GÜVENLİK HEM KONFOR

Yeni strateji ve gerçekleştirilen kara yolu altyapı yatırımlarıyla yollardaki hizmet seviyesi, seyahat konforu ve trafik güvenliği artırılıyor.

Son 19 yılda gelişmekte olan ülkelerin yanı sıra gelişmiş ülkelerde de ulaştırmada, kara yolu ve otomobiller ön planda yer aldı. Özellikle Türkiye'nin yakın çevresindeki Avrupa ülkelerinin ulaştırma türlerinin dağılımı incelendiğinde, kara yollarındaki yolcu ve yük taşımacılığının diğer modlara göre paylarının daha yüksek olması dikkati çekiyor.

Kara yolu ulaşımının noktalar arasında kesintisiz taşımaya imkan vermesi, ayrıca esnek yapısı, hızı ve modlar arası geçişlere uyumlu olması nedeniyle etkinliği giderek artıyor. Söz konusu dönemde Türkiye'de yapılan çalışmalar ve yatırımlarla bölünmüş yol ağı 6 bin 101 kilometreden 28 bin 647 kilometreye, otoyol ağı ise 1714 kilometreden 3 bin 633 kilometreye çıkarıldı. 2053'e kadar bölünmüş yol ağının 38 bin 60 kilometreye, otoyol ağının ise 8 bin 325 kilometreye yükseltilmesi öngörülüyor.

O HARİTADA ORDU'YA YER YOK

Hayata geçirilecek projelerin doğudan batıya, kuzeyden güneye Türkiye'de ulaşımı kolaylaştırması hedefleniyor. Ancak belirlenen takvimin 2053 vizyonunda Ordu'ya yer yok. İşte 2053 yılına kadar tamamlanması planlanan otoyollardan öne çıkanlar şunlar:

- Samsun-Mersin Otoyolu
- Delice-Samsun Otoyolu
- Trabzon-Habur Otoyolu
- Gerede-Merzifon-Bürgulak Otoyolu
- Ankara-Kırıkkale-Delice Otoyolu
- Ankara-İzmir Otoyolu
- Aydın-Denizli Otoyolu
- Kuzey Marmara Otoyolu'nun Hadımköy-Başakşehir Etabı
- Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu kapsamında Malkara-Çanakkale, Malkara-Kınalı, Çanakkale-Savaştepe etapları
- Mersin-Erdemli-Silifke-Taşucu Otoyolu (Çeşmeli-Kızkalesi Kesimi)
- Antalya-Alanya Otoyolu
- Sapanca-Afyonkarahisar Otoyolu
- Afyon-Burdur Otoyolu
- Alanya-Silifke Otoyolu
- Bozüyük-Afyonkarahisar Otoyolu
- Çeşmeli-Erdemli-Silifke-Taşucu Otoyolu (Kız Kalesi-Taşucu Kesimi)
- Denizli-Burdur-Antalya Otoyolu
- Sivrihisar-Bursa Otoyolu
- Şanlıurfa-Habur Otoyolu (Diyarbakır bağlantı yolu dahil)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER