Başta Ordu olmak üzere Giresun ve Trabzon'da fındık üreticisi ile mevsimlik tarım işçileri, hasada başlamak için gün sayıyor. Bölgedeki fındık üreticileri, ilk olarak sahil kesiminde 12 Ağustos'ta başlaması planlanan hasat dönemi için bahçelere girdi.

Hasada sayılı günler kala bahçelerde ot temizliği çalışmalarını yürüten üreticiler, son hazırlıklarını yavaş yavaş tamamlayarak, hasat için gün sayıyor. Doğu ve Güneydoğu illerinden bölgeye gelerek konaklama alanlarına yerleşen mevsimlik tarım işçileri de fındık hasadının verimli geçmesini ümit ediyor.

Fındık hasat döneminin başlamasına sayılı günler kala Ordu'ya gelen tarım işçileri, Ordu Valiliği tarafından hazırlanan konaklama alanlarında çadırlarını kuruyor. Altınordu ilçesine bağlı Saraycık Mahallesi'nde oluşturulan konaklama alanında kadınlar sacda yufka pişirirken, erkekler çadırları kuruyor. Tarım işçileri ayrıca alana gelen fındık üreticileriyle çalışma şartlarına ilişkin görüşmelerini sürdürüyor.

Yetkili kurumlarca kaldıkları alanlarda ihtiyaçları karşılanan işçiler, fındık sezonunun verimli geçmesini ümit ediyor. Çadır alanına gelen işçilerin, kaymakamlık yetkilileri tarafından kayıt işlemleri de yapılıyor.

"FINDIK İŞÇİLERİ 1 AY ORDU'DA KALACAK"

Şanlıurfa'dan gelen işçilerden Orhan Demirtaş, hemen hemen her sezon bölgeye fındık hasadı için geldiklerini belirterek, bu sezon da Ordu'da 12 kişilik ekiple bulunduğunu söyledi. Bu sezon fındık hasadından umutlu olduklarını ifade eden Demirtaş, gözlemlerine göre daldaki mahsulün iyi olduğunu, bunun da kendilerini mutlu ettiğini kaydetti.

Demirtaş, fındığın kendileri için önemli bir ek kazanç kapısı olduğunu, yaklaşık 1 ay boyunca bölgede kalacaklarını belirtti. Türkiye'nin hemen hemen birçok bölgesine tarım işçisi olarak gittiklerini anlatan Demirtaş, Ordu'dan sonra başka bir ile geçeceklerini aktardı.

Sinan Boztepe, her yıl fındık topladıklarını, bu sezon fındık geç olgunlaştığından bölgeye bir hafta geç geldiklerini söyledi. Ailesinden 6 kişiyle kente geldiğini anlatan Boztepe, ilk olarak konaklama yerine yerleştiklerini, burada son hazırlıkları yaptıklarını kaydetti.

"İSTEDİKLERİ TEK ŞEY ADALETLİ YEVMİYE"

TÜRK-İŞ: "Açlık sınırı 18 bin 969 TL oldu" TÜRK-İŞ: "Açlık sınırı 18 bin 969 TL oldu"

Tarım işçisi Hüseyin Horoz, fındığın kendileri için ek gelir kapısı olduğunu belirterek, "İnşallah işçi yevmiyeleri de istediğimiz gibi olur. Çok daha mutlu oluruz. Biz sezondan çok umutluyuz. En az bir ay fındık toplamayı umut ediyoruz. Bir an önce hasadın başlamasını bekliyoruz." dedi. Mehmet Taşyol, 300 işçiyle geldiklerini kaydederek, "Fındık rekoltesinin gayet güzel olduğunu söylüyoruz. Bu da bizi çok memnun ediyor. Fındık hasadı için buraya Şanlıurfa'nın yanı sıra Gaziantep, Kayseri, Sivas, Malatya gibi illerden gelen işçiler var." şeklinde konuştu.

12 AĞUSTOS'TA BAŞLIYOR

Ordu'da fındık hasadının sahil kesimi için 12 Ağustos, orta kesim için 17 Ağustos ve yüksek kesim için 25 Ağustos olarak belirlendiği açıklandı.

Editör: TE Bilisim