CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, hasatına iki aydan az bir zaman kalan fındıkla ilgili fiyat uyarısında bulundu.

Akaryakıt, işçi, yeme-içme, nakliye, gübre, zararlıyla mücadele gibi üretim kalemlerinin yanı sıra artan enfyasyonu da gündeme taşıyan CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, fındık fiyatı en az 150 TL'nin altında olursa "Her türlü gücümüzü kullacağız, her türlü tepkimizi ortaya koyacağız" dedi.

140624 1E

Hava sıcaklıkları haftasonuna kadar aynı olacak Hava sıcaklıkları haftasonuna kadar aynı olacak

TBMM'de basın toplantısı düzenleyen CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, fındık hasatına kalan zamanı işaret etti, "Dünyada kendi ürününe bu kadar eziyet çektiren düşmanlık yapan başka bir siyasi iktidar var mıdır bilemiyorum" ifadelerini kullandı. 

"ELİN ADAMI ZENGİN OLURKEN ÜRETİCİ YOKSULLAŞIYOR"

Türkiye nüfusunun 10'da birinin fındıktan geçindiğini dile getiren Torun, "Fındık kan kaybettikçe, fındık sektörü küçüldükçe bu devasa istihdam alanı daralıyor, sektörü nasıl büyütürüz sorusu hiç sorulmuyor, üreticiler fındıktan çekiliyor, artık göç etmeye başlıyor fındık bahçeleri sahipsiz kalıyor. Bir de fındık üreticimize verilen alan bazlı destek var. 2014 yılından beri 170 Lira. Yani ülkede on yılda mazoto yaklaşık yüzde 1000, gübreye yüzde 1500 zam gelmesine rağmen maalesef bu destek bir lira dahi arttırılmadı. Yani fındık üreticisinin aklıyla alay ediyorsunuZ ve 10 yıldır 170 Lira'yı arttırmadınız. Bizim fındığımız ile elin adamı zengin olurken, benim üretecim her geçen gün yoksullaşıyor" dedi.

140624 1D

"150 TL'DEN AŞAĞIYA RAZI OLMAYIZ"

Özellikle rekolte oyunlarının başladığını da vurgulayan Seyit Torun açıklamasını şu şekilde noktaladı:

"Sektör lideri olmanın verdiği avantajını maalesef kullanamıyoruz. Rekolte oyunlarına kulak asmadan bu yılda fındıkta kilo başına 150 Lira'dan bir kuruş aşağısına asla razı olamayız. Altını çizerek söylüyorum, bugünkü maliyetler, enflasyon hesaplandığında gerçekten üreticinin alın terinin karşılığını almasını istiyorsak, mağdur olmamasını istiyorsak asla ve asla 150 Lira'nın altındaki bir fiyatı kabul etmemiz mümkün değildir. Şu anda rekolte ayak oyunlarıyla, farklı farklı yerlerden fiyat açıklamalarıyla oyun oynanmaya çalışılıyor, ama üreticimiz, fındık üreticimiz sahipsiz değil. Bu fiyatın altına düştüğü takdirde her türlü gücümüzü kullacağız, her türlü tepkimizi ortaya koyacağız. Çağrımızı yeniliyorum. İki ay içerisinde hasat başlayacak. Fındık alım fiyatlarını 150 Lira'nın altına sakın düşürmeyin." 

Editör: Haber Merkezi