TBMM'nin 101'inci Birleşim 1'inci Oturumu'nda söz hakkı alarak kürsüye çıkan CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, Ordu'da yaklaşık 1 ay sonra başlayacak olan fındık hasatı öncesinde fındık taban fiyatını TBMM gündemine taşıdı.

TORUN: "İKTİDARDAN TEK BİR SES YOK"

Fındıkçının dertlerinin bir türlü bitmediğini dile getiren CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, "Hasata yaklaştığımız şu süreçte diğer tarım ürünlerinin başına gelen, bizim de başımıza gelsin istemiyoruz. Çay üreticisi maalesef perişan, buğday üreticisi perişan ama aynı perişanlığı biz de yaşamak istemiyoruz. Çünkü Karadeniz insanı gerçekten yoğun o coğrafi koşullarda bir ürün üretiyor. Makinalı tarım değil fındık. Fındık tamamen emek gücüyle üretilen bir ürün. İki yıldır kokarca belasıyla uğraşıyoruz. Son yağmurlardan dolayı da bilhayli etkilendi, ama şu anda iktidardan tek bir ses yok" ifadelerini kullandı.

100724 3C

Ordu ev kiralarında Karadeniz'in en pahalı ikinci ili Ordu ev kiralarında Karadeniz'in en pahalı ikinci ili

"180 TL'NİN ALTINDA OLMAMALI"
 
Özellikle fındıkta girdilerin yüzde binin üzerinde arttığını dile getiren Torun, "Maalesef her yıl yaşadığımız gibi yine rekolte oyunlarıyla bir fiyat dillendiriliyor. Bunu asla kabul etmiyoruz. Biz bu ayın başında 150 TL olabilir diyorduk fındık ile ilgili taban fiyat, ama yapılan son zamlarla birlikte asla ve asla 180 TL'nin altında olmamalı. Maliyetler 110-125 TL arasında değişiyor, onun için 180 TL'nin altındaki bir fiyatı kabul etmiyoruz. Bu anlamda da üreticinin hakkını alabilmek için her alanda mücadele edeceğiz" dedi. 

Editör: Haber Merkezi