SSK ve BAĞKUR emeklilerinin gözü kulağı ara zamda. Peki Ekim ayında, Ocak ayı öncesinde SSK ve BAĞKUR emeklilerine ara zam müjdesi gelir mi? Zam söz konusu olduğunda hangi formüller masa yatırılır?  CNN Türk'e açıklamalarda bulunan Ekonomist Muhammet Bayram, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın SSK ve BAĞKUR emeklilerinin maaş zamlarına ilişkin çalışmalara başladığını belirterek, "TBMM açıldığında ilk beklentimiz, en düşük emekli maaşı başta olmak üzere tüm emeklilerimize maaş artış zamlarının yapılması" ifadelerini kullandı. 

Bayram, "Ocak ayında 5 bin 500 TL'ydi en düşük emekli maaş zammı. Ara bir zamla yüzde 36'lık bir artışla 7 bin 500 TL'ye yükseltildi. Temmuz'da da yüzde 25'lik bir artış yapılmıştı, bu artış kök maaşı 6 bin TL ve daha altında olanlara yansımadı. Özellikle en düşük emekli maaşı alanlara ve enflasyon da hızlı bir seyirde bulunduğu için ara bir zam gereği hasıl oldu. Ekim ayında Meclis açılacak ve bu görüşmelere başlanacak. 

İKİ FORMÜL MASAYA YATIRILDI

En düşük emekli aylığı 12 bin 500 TL'ye oldu En düşük emekli aylığı 12 bin 500 TL'ye oldu

SSK ve BAĞKUR emeklilerinin maaş artışlarına ilişkin 2 formül ele alınıyor. Bunlardan ilki 'Kök Maaş Artışı' diğeri ise 'Seyyanen Maaş Zammı' şeklinde görülüyor.

Ekonomist Muhammet Bayram, "Zaten en düşük emekli maaşının belli bir oranda artmasını bekliyoruz, ama bu artışların anlamlı olması adına kök maaşa bir artış yapılması gerekiyor. Kök maaşların en düşük emekli maaşı seviyesine getirilmesi, bundan sonra yapılacak olan zamların anlamlı hale gelmesine sağlayacak. Yani kök maaş 10 bin TL seviyesine gelirse, bundan sonraki her bir artış 10 bin TL üzerine yapılır. Ya da buna benzer bir formül, seyyanen zam. MHP Lideri Sayın Bahçeli bir çağrı yapmıştı, memurlara yapılan 8 bin 77 TL'lik seyyanen zammın tüm emeklilere yapılması gerektiğini belirtmişti. Seyyanen zamla birlikte kök maaşlar artabilir ve oransal maaşlar o zaman bir anlam ifade edebilir" şeklinde konuştu.       

Editör: TE Bilisim