Emeklilikte Yaşa Takılanlarla (EYT) ilgili düzenlemeleri içeren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

Kanuk Teklifi, ilk olarak TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda masaya yatırılacak. Buradan aynı şekilde geçtiği takdirde, TBMM Genel Kurulu'na oya sunulacak. Meclis'te kabul edildiği takdirde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayına sunulacak. Cumhurbaşkanı onayından sonra Resmi Gazete'de yayımlanacak. Yasal süreç de işte asıl o zaman başlayacak.

Kanun Teklifi'nin onay ve imza aşamalarından sonra Resmi Gazete'de yayımlanması demek, Kanun Teklifi'nin yasalaşması anlamına geliyor. Yıl şartı ve prim gününü dolduran EYT'liler, ister bulundukları ilin SGK il müdürlüklerine veya e-Devlet üzerinden müracaak edebilecekler. 

EYT'DE PRİM GÜNÜ NETLEŞTİ

Ordu Milletvekili Özer Bakan Koca'dan 'Ordu' için söz aldı Ordu Milletvekili Özer Bakan Koca'dan 'Ordu' için söz aldı

EYT düzenlemesi ile 8 Eylül 1999 öncesine emeklilik kapılarını açıyor. Emeklilik için yaş şartı tamamen kalktı. Prim günü ve sigortalılık süresi mevcut mevzuattaki gibi kalacak. Buna göre SSK'lı EYT'liler ödenmiş 5000 ila 5975 prim günü arasındaki şartlarda emekli olacak.

İşte o tablolar:

Editör: TE Bilisim