AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partili olmayan bakanların kabinede yer alacağını söyledi. Bütün gözler partili olmayan bu isimlere çevrildi. Özellikle bu açıklama iş, ekonomi ve bürokrasi dünyasında da büyük heyecana neden oldu.

AK Parti'nin İstanbul 1'nci bölge 1'nci sırada yer alan ismi mevcut Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak olurken, aynı listede Nurettin Canikli, Mustafa Ataş, Ravza Kavakçı Kan ve İsmet Uçma gibi önemli isimler de yer alıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kabinedeki isimlerin partili olmayacağını açıklamasının ardından gözler bu kez Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na çevrildi. 

O İSİM GÜLER Mİ?

Bu bakanlık için eğer Cumhurbaşkanı Erdoğan, Albayrak'ı yeniden istemezse Başkent kulislerinde adı geçen en önemli isimlerden birisi aynı zamanda Albayrak'tan önce de bu görevi önceki kabinelerde yürüten Mehmet Hilmi Güler oldu. Habertürk Gazetesi Yazarı Sevilay Yılman'ın bugünkü 'kulis' yazısında bu ismin varlığı bir kez daha öne çıktı. Yalman açıkça isim vermedi, ama "Çok önemli şirketlerin CEO'larının adı geçiyor. Mesela bunlardan biri özel bir bankanın duayen ismi. Çok sık dillendirilen bir diğer isim ise GSM'in lider kuruluşunda kamunun yetkilendirdiği deneyimli bir isim" şeklinde yazdı.

Yalman yazısında şu ifadeleri kullandı:

"Partili olmayan bakanlarımız ile bir kabine oluşturuyoruz. Onların başında da AK Parti Genel Başkanı olacak. Ehliyet ve liyakati öne çıkarmak sureti ile yeni döneme giriş yapacağız!" ifadeleri ile Erdoğan, bambaşka bir atmosferin doğmasına neden oldu. Nereden biliyorum bunu peki?

Çünkü o açıklamaların hemen akabinde görüştüğüm adı bende saklı çok önemli birkaç iş adamında bunu gördüm.

Mesela inşaat sektöründe faaliyet gösteren şirketlerden birinin patronu… Diyor ki; "Yeni sistemin en güzel tarafı elbette ki kabinenin siyasi olmayan, tamamen liyakat sahibi ve profesyonellerden oluşacağı iddiasıydı. Yerli yabancı tüm yatırımcıların şikayet ettiği köhnemiş bürokrasinin ortadan kaldırılmasına fırsat yaratacak olan bu iddianın gerçek olmasını çok arzu ediyorduk ancak düne kadar da bunun olabileceğinden pek emin değildik. Açıkçası siyasi şartların bunun oluşmasına engel olacağı endişesini taşıyorduk. Ancak Sayın Cumhurbaşkanı'nın dünkü açıklamaları bambaşka bir hava yarattı iş dünyasında. Siyasi hiçbir ikbal ya da kariyer derdi olmayan, tamamen işinin ehli, konusunda uzman seçkin profesyonellerden oluşacak böyle bir kabinenin Türkiye'nin çok kısa zamanda uçuşa geçmesine aracılık edecek olması hepimizi heyecanlandırdı!"

Gelelim şahsım dahil kamuoyunda heyecan yaratan bu profesyonel kabinede kim ya da kimlerin olabileceği söylentilerine…

Çok önemli şirketlerin CEO'larının adı geçiyor. Mesela bunlardan biri özel bir bankanın duayen ismi. Çok sık dillendirilen bir diğer isim ise GSM'in lider kuruluşunda kamunun yetkilendirdiği deneyimli bir isim. Bir diğeri ise emlak sektörünün yakın çalıştığı, kamudaki önemli aktörü.

İş dünyası tarafında çok başarılı bulunan bu üç ismin dışında bürokrasiden de birkaç ismin bakan olması bekleniyor. En çok konuşulanlardan biri Milli Eğitim Müsteşarı Yusuf Tekin mesela. Tekin'in ismi Milli Eğitim Bakanlığı için geçiyor ve şunu söyleyeyim doğruysa eğer bu en doğru hamlelerden biri olur. Zira 2018/2019 yılı eğitim-öğretim yılının başlamasına çok az bir zaman var ve Milli Eğitim Bakanı olacak kişinin bu yeni düzenle bir an evvel entegre olması lazım. Bu yüzden de zaten uzun zamandır müsteşarlık görevini de yürüten Yusuf Tekin olduğu için en doğru isim o oluyor."

Editör: TE Bilisim