Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Ordulu Cemal Enginyurt, Now Çalar Saat'te İlker Karagöz'ün sabah saatlerinde canlı yayın konuğu oldu.

Gündeme dair Karagöz'ün sorularını yanıtlayan Enginyurt, en çok da Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından açıklanan 'Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi' hakkında açıklamalarda bulundu.

"ZENGİNİ DAHA ZENGİN FAKİRİ DAHA FAKİR YAPAN TASARRUF"

DP Genel Başkan Yardımcısı Cemal Enginyurt, "Daha dün Ulaştırma Bakanı bir ziyaretini özel uçakla yaptı, özel uçakla geldi. Tasarrufu kime yaptı iktidar? Yani Mehmet Şimşek, çerez parası diyen Mehmet Şimşek. Kamuda çalışan memurun servisini kaldırdı değil mi? Şimdi Mehmet Şimşek'e memurlar adına soruyorum. Zaten bu memura verdiğin para belli. En düşük emekli maaşı 22 bin lira değil mi? Şimdi İstanbul'da bir memur hangi imkanlarıyla devlet dairesine gidip gelecek. Servisi kaldırdın. Yetmedi ne oldu biliyor musunuz? Yüzbinlerce servis esnafı da iflas edecek. Batacak batacak. Mehmet Şimşek zengini daha zengin, fakiri daha fakir yapan bir tasarruf açıkladı" ifadelerini kullandı.

Cemal Enginyurt'tan 'telefonlarımız dinleniyor mu' sorusu Cemal Enginyurt'tan 'telefonlarımız dinleniyor mu' sorusu

"720 BİN SERVİS ÇALIŞANI BATACAK" 

Enginyurt açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: 

"Gaziantep Büyükşehir Belediye 62 tane VİP araç kiraladı. TBMM yüzlerce araç kiraladı Nisan ayı içerisinde. Bunun gibi birçok devlet kurumu, Ali Erbaş'ı ihmal etmeyelim. Ali Erbaş da dahil milyonluk araçlar kiraladılar. İhtiyaca binaen. Dolayısıyla tasarrufu nerede yapıyorsun? Yine memurda, yine emeklide, yine esnafta yapıyorsun. 360 bin civarındaydı en son bildiğim kadarıyla sersvis esnafı. Bunların tamamı iflas edecek. Yanlarında birer kişi çalıştırsalar 720 bin kişi iflas edecek, sokağa çıkacak." 

140524 4C

"1 MİLYON 400 BİN LİRA MAAŞ ALIYOR TASARRUF YAPACAK MISINIZ?"

"Şimdi siz tasarruf yapıyorsunuz. Mehmet Şimşek'e seslenelim o zaman. Türk Hava Yolları Genel Müdürü 1 milyon 400 bin lira maaş alıyor. Tasarruf yapacak mısın? Türk Hava Yolları'ndaki genel müdür yardımcıları, bir çok insan 1 milyonun üzerinde maaş alıyor. Tasarruf yapacak mısın? Kültür Bakan Yardımcısı 800 bin lira alıyor, tasarruf yapacak mısın? Vakıflar Genel Müdürü 750 bin lira alıyor, tasarruf yapacak mısın? Birisi 10 bin lira emekli maaşıyla geçinemezken, hayatı zorluk içindeyken 1 milyon 400 bin lira maaş vereceksin, emekline öl diyeceksin. Bir de onlara oturum parası, yönetim toplantı parası, gezi parası vereceksin ama emekliye bayramda ikramiye 3 bin diyeceksin. Niye? Yok böyle bir para diyeceksin. Bunun adı tasarruf değil." 

"KURTULMUŞ VE ERBAŞ'A DA TEPKİ GÖSTERDİ"

"Tasarrufun toplamı ne? 200 milyar. Olursa 200 milyar. Mehmet Şimşek, kur korumalı mevduattan verdiğin para 600 milyar. Merkez Bankası'nı 818 milyar batırdın, borca batırdın. Bütün belediyelere bakıyorsun 10 milyardan aşağı borcu yok. Sen dönmüşsün 200 milyar diye milletin sırtına yük olarak biniyorsun. Lojman kiralarını da arttıracak yine memurun sırtına binecek. Üç yıl araç almayacak. Almasan ne olur, aldın ya zaten. Çerez parası diyordu. Kaç tane genel müdür var? Kaç tane makam aracı var. Diyanet Vakfı diye bir vakıf var. Ali Erbaş bütün harcamalarını buradan yapıyor. İlçe müftülerinin altında makam arabası var. Nasıl yapacaksın tasarrufu. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mardin'e geziye gidiyor ailesiyle birlikte. Özel uçakla gidiyor. Tasarruf nerede? Hani tasarruf?"

"3.5 YIL ÖNCE DE BERAT ALBAYRAK AÇIKLAMIŞTI"

Ekim 2020 yılında da dönemin Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 'Kamu Filo Yönetim Sistemi Projesi'ni açıklamış, proje sayesinde Hazine'nin yıllık ortalama 550 milyon TL tutarında kaynağı kamunun hesabında kalacağını açıklamıştı. Proje kapsamında 130 bin taşıt ve 5 milyar liralık harcamayla yıllık ortalama 550 milyon lira kaynağın kamunun hesabında kalması hedeflenmişi. 

Editör: Haber Merkezi