Emeklilerin merakla beklediği 'bayram ikramiyesi'ne ilişkin açıklama Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Ordu'dan yapıldı. Emekliler yılına özel olarak bu yıl bayram ikramiyesi zammı yüzde 50 olacak. SSK, Bağ-Kur ve memur emeklisi bu yıl 2 bayramda toplam 6 bin TL emekli ikramiyesi alacak. 2024 emekli bayram ikramiyesi ne kadar, kaç TL oldu? Bayram ikramiyeleri ne zaman yatacak? İşte detaylar...

160124 9C Cumhurbaskani

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ordu Mitingi'nde milyonlarca emekliyi ilgilendiren açıklamayı Cumhuriyet Meydanı'nda yaptı.  

160124 9F Cumhurbaskani

İşte o açıklamalar:

"Merkezi yönetim bütçesini hazırlarken çalışanıyla, esnafıyla, emeklisiyle tüm kesimlerin satın alma güçlerini korumayı hedeflediklerini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Buna rağmen ortaya çıkan dengesizlikleri ek tedbirlerle düzeltmeye çalışıyoruz. Mesela sadece emeklilerimize yaptığımız tek seferlik 5 bin liralık ödemenin, en düşük emekli maaşının sınırını 10 bin liraya çıkarmanın, maaşlarda yaptığımız yüzde 50’ye ulaşan zam oranlarının bütçeye maliyeti 300 milyar liradan fazladır. Bütçemize ek maliyet getiren bu düzenlemelerle gayemiz emeklilerimize ve çalışanlarımıza biraz nefes aldırabilmektir.

Motorine 13 Şubat'ta görülmemiş zam geliyor! Motorine 13 Şubat'ta görülmemiş zam geliyor!

160124 9D Cumhurbaskani

Önümüz ramazan, arkası bayram. Emeklilerimizin bayram ikramiyelerinde de bütçe imkânlarını tekrar zorlama pahasına bir artış yapmayı planlıyoruz. Eskiden emeklinin bayram ikramiyesi diye bir geliri yoktu. Bu uygulamayı ilk defa 2018’de biz getirdik. Önce 1000 lira olan bayram ikramiyesini evvela 1100 liraya, sonra 2 bin liraya çıkardık. Önümüzdeki bayramda bu rakamı yüzde 50 artışla 3 bin liraya yükselteceğiz. Ülkemizde emekli maaşı alan, vefat edenlerin hak sahipleriyle birlikte 16 milyon kişi var. Yapılan her bir iyileştirmenin bütçeye maliyetini buna göre düşündüğümüzde karşımızdaki tablo çok daha iyi anlaşılacaktır. Bizim asıl amacımız ekonomide gerçek ve kalıcı refah artışını sağlayacak güçlü bir altyapı kurmaktır. Hayat pahalılığı sorununu çözdüğümüzde diğer alanlarda çok daha hızlı yol alabileceğimiz bir iklime sahibiz."

Editör: Haber Merkezi