Bayram boyunca Karadeniz'de sağanak yağış bekleniyor Bayram boyunca Karadeniz'de sağanak yağış bekleniyor

Avrupa Orta Vadeli Hava Tahminleri Merkezi (ECMWF) Copernicus İklim Değişikliği Servisi Direktör Yardımcısı Samantha Burgess, haziran ve temmuzdaki küresel sıcaklık rekorlarını takiben gelecek birkaç ay karasal alanların ortalamadan sıcak olmasının beklendiğini belirterek, "Bu yaz çok yüksek ihtimalle gördüğümüz en sıcak yaz olacak. Kuzey yarımkürede sonbahar ve kış sıcaklığının bu eğilimde devam etmesi durumunda, 2023 de en sıcak olmasa da kesinlikle en sıcak üç yıldan biri olacak. Ancak bu sonbahar ve kış döneminde göreceğimiz değerlere bağlı" dedi.

  • KIŞ DAHA SICAK GEÇECEK

Burgess, dünyada El Nino koşullarının başladığını ve Peru ve Ekvator kıyılarında El Nino'nun etkisiyle deniz yüzeyi sıcaklığının yükseldiğini anlattı.

Bu sıcak suyun şu anda Pasifik üzerinden Avustralya ve Endonezya'ya doğru hareket ettiğini aktaran Burgess, "El Nino etkisinin artmaya devam edeceğini bekliyoruz. Küresel sıcaklıklar ve El Nino'nun gelişimi arasında direkt bir korelasyon yok. Dünya çapında yaşanan sıcak hava dalgaları, güneş radyasyonu ve sera gazı emisyonlarındaki artış, hepsi birlikte rekor sıcaklıklara yol açtı." diye konuştu.

Burgess, El Nino etkisinin Pasifik'te artmaya başlamasıyla okyanus ve atmosfer sıcaklıkları arasında bağlantı oluşacağını belirterek, şöyle devam etti:

"Okyanus ve atmosfer arasında tam bir bağlantı oluştuğunda, bu Pasifik bölgesi dışında Avrupa gibi dünyanın farklı bölgelerinde tele bağlantılar göreceğimiz anlamına geliyor. Beklentimiz, El Nino gelişmeye devam ettikçe, gelecek birkaç ayda bu tele bağlantıları görmeye başlayacağız. Bunun da kuzey yarımkürede bahar ve yaz aylarında etkileri ortaya çıkacak. Yani, El Nino koşullarının gücünü ve ağırlığını önümüzdeki 6 ila 12 ay içinde gözlemleyebiliriz. El Nino gelişmeye devam ettikçe, bilim bize rekor sıcaklıkların devam edeceğini ve çok daha sıcak bir kış geçireceğimizi de söylüyor. Belki en yüksek sıcaklıklar olmayacak ama en yüksek beş değer arasında olabilir."

EL NİNO HAVA OLAYI NEDİR?

El Nino, Doğu Tropikal Pasifik Okyanusu'ndaki yüzey sularının olağandışı ısınmasını tanımlayan bir iklim modeli olarak adlandırılıyor. Alize rüzgârları ve atmosfer de El Nino'dan etkileniyor. El Nino, El Nino-Güney Salınımı (ENSO) adı verilen daha büyük bir olgunun 'sıcak fazı' olarak tanımlanıyor.

Editör: TE Bilisim