Yeni dönem yarın başlıyor!

TÜRKİYE'de üretilen malların fiyat etiketlerinde 'yerli üretim' logosu kullanma zorunluluğu yarından itibaren başlıyor. Logonun kullanılmaması veya mevzuata aykırı kullanılması durumunda etiket başına 274 TL para cezası kesilecek.

Netordu.com
Yeni dönem yarın başlıyor!

Türkiye genelinde malların etiketlerinde 'Yerli Üretim' logosu kullanma zorunluluğu yarından (3 Ekim) itibaren başlıyor. Bundan sonra özellikle üretim yeri Türkiye olan ve perakende olarak satışa sunulan tüm ürünlerde 'Yerli Üretim' logosu kullanılmaya başlanacak. 

Ticaret Bakanlığı, logo kullanımıyla ilgili olarak ilgili tüm işletmelere 15 günlük geçiş süreci hakkın tanımıştı. Artık müşteriler, bir ürünün Türkiye'de üretilip üretilmediğini fiyat etiketiyle birlikte 'Yerli Üretim' logosundan anlayabilecek. Ancak logoyu kullanmayan veya mevzuata aykırı kullananlar hakkında, etiket başına 274 TL idari para cezası kesilecek. Bu para cezasının miktarı 6 bin 900 lira ile 276 bin 345 lira arasında değişim gösterebilecek. Ancak ihraç edilen veya perakende satılmayan mallarda bu zorunluluk olmayacak.

eko

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER