Üreticilere maddi destek sağlanmalı

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, "İklim değişikliğinin etkisiyle yağışların şeklinin değiştiğini belirterek, "Artık daha fazla düzensiz yağış yaşıyor, çiftçi olarak daha fazla zarar görüyoruz" dedi. Bayraktar, zaran gören çiftçilere maddi destek sağlanması gerektiğini söyledi.

Netordu.com
Üreticilere maddi destek sağlanmalı

TÜRKİYE Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, kısa vadede afet yaşayan çiftçilerin kride borçlarının ertelenerek zaran gören çiftçilere maddi destek sağlanması gerektiğini söyledi.  

Bayraktar, yaptığı açıklamada, doğal afetlerin Ocak ayından bu yana çiftçinin peşini bırakmadığını belirtti. Yağışların normalinde gerçekleşmesine rağmen düzensiz bir şekilde yağması nedeniyle afetler yaşandığını ifade eden Bayraktar, "Afetler, tarım ürünleri rekoltesi bakımından ülke genelini etkilememekle birlikte afetin yaşandığı ilçe veya köyde çiftçiye büyük zarar vermektedir" diye konuştu. 

Temmuz ayında devam eden yağışların Ağustos ayında Karadeniz Bölgesi'nde artış gösterdiğini söyleyen Bayraktar, "Son olarak 9 Ağustos 2018'de Ordu'nun Ünye, Fatsa, Çaybaşı ve İkizce ilçelerinde aşırı yağış sele dönüşerek afete neden olmuştur. Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre Ordu İli normal yıllarda Ağustos ayında ortalama 67,7 mm yağış alırken, 9 Ağustos 2018'de bir günde Çaybaşı ilçesinde 108,1 mm, İkizce ilçesinde 58,2, Ünye ilçesinde 55,2, Fatsa ilçesinde ise 51 mm yağış alındı. Ordu'nun afet yaşayan ilçelerinde bir ayda alınan yağış bir günde düştü" dedi. 

Gerçekleşen afetin ilçenin en önemli geçim kaynağı olan fındıkta zarara neden olduğunu belirten Bayraktar, "Dere kenarlarında bulunan harmanlarda kurumaya bırakılan fındıklarda, bahçelerde çuvallanmış fındıklarda, fındık ağaçlarında, fındık işçilerinin kaldıkları çadırlarda önemli zararlar meydana gelmiştir" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2018, 00:41

eko

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER