TOBB Başkanı: "Huzura ihtiyacımız var"

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin 70. Mali Genel Kurulu'nda konuşan TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kastederek, "İnşallah seçim sonucu, ülkemizde 'yeni bir toplumsal mutabakatın' oluşmasına da vesile olur. Zira en çok, 'huzura' ihtiyacımız var. Huzur bulalım ki, hepimiz işimize odaklanalım. Daha fazla üretim, daha fazla yatırım, daha fazla ihracat yapalım." diye konuştu.

TOBB Başkanı:
ANKARA - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin 70. Mali Genel Kurulugerçekleştirdi. Soma'da yaşanan felaket için yapılan saygı duruşuyla başlayan Genel Kurul'da konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, özel sektörün gelecekten umutlu olduğunu ifade ederken, yeni bir büyüme modeli ve yeni yapısal reformlara ihtiyaç olduğunu söyledi. Hisarcıklıoğlu'nun ev sahipliğinde TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nde (ETÜ) gerçekleştirilen TOBB 70. Genel Kurulu'na Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan, bakanlar, delegeler ve çok sayıda basın mensubu katıldı. 

"SOMA SORUMLULARI YARGILANMALI"

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Genel Kurul konuşmasına Soma'da yaşanan felaket nedeniyle duyduğu acıyı ifade ederek başladığı sözlerini şöyle sürdürdü:

"Milletimiz, Soma'nın acısını acısı bildi. Bu acıyı hisseden, yaraya bir nebze merhem olmak için çalışan herkese teşekkür ediyorum. Şehit maden işçilerimizin aileleri artık bizlere emanettir. TOBB olarak başlattığımız yardım kampanyasına katılan ve katılacak Oda ve Borsalarımıza bu vesileyle teşekkür ediyorum. Tüm iş dünyamızı da bu kampanyaya katılmaya çağırıyorum. Ancak, geride kalanların acısını paylaşmak, sorumluluğumuzu hafifletmiyor. Bizim inancımıza göre bütün kainat insan için yaratılmıştır. Kâinattaki hiçbir şey insan hayatından önemli olamaz. Artık her alanda insan hayatı önceliğimiz olmalı. Bu bir haktır, hukuktur.
Bunun için herkes, üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeli. Soma faciasından sorumlu olanlar da, kamu veya özel sektör hiç fark etmez, mutlaka bulunmalı ve şeffaf bir şekilde yargılanmalı." dedi.

Tek gayretlerinin daha zengin bir ülke ve daha müreffeh insan olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, geçen yılda üretim hacmi, yatırım miktarı ve istihdamın arttığına dikkati çekti. Hisarcıklıoğlu, "77 bin artışla Cumhuriyet tarihinin en yüksek düzeyine, 1 milyon 576 bine ulaştı. Milletimize iş ve aş sağlamaya devam ederek, istihdamda da Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdık. Sadece kayıtlı çalışan sayımızı 620 bin kişi artırarak, toplam 12 milyona yükselttik." dedi. 

"AKILLI ŞEHİRLERE İHTİYAÇ VAR"

TOBB Başkanı artık dünyada sadece ülkelerin değil, kentlerin de birbiriyle yarışmaya başladığının altını çizerek, "Bunun anlamı şu. Artık Dünya'da sadece ülkeler değil, şehirler birbiriyle rekabet ediyor. Bakın çok ilginçtir, geçenlerde yabancı bir yayında gördüm. Rekabette öne çıkmak isteyen yabancı bir şehir, dünyanın en hızlı internet altyapısını kuruyor. Böylece ileri teknoloji alanındaki şirketleri şehrine çekiyor, şehir hızla zenginleşiyor. İşte biz de, şehirlerimizin cazibesini artırmalıyız. Bunun için şehirlerimizin markalaşmasına, çevre duyarlılıklarının artmasına ve 'akıllı şehir' olmalarına ihtiyaç var.

"HUZURA İHTİYACIMIZ VAR"

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, bu yıl 2 önemli seçim süreci yaşandığına dikkati çekerek, yerel seçimlerde milletin iradesini ortaya koyduğunu vurgulayarak, Cumhurbaşkanlığı seziminde de toplumsal mutabakatın oluşmanı diledi. Hisarcıklıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Şimdi önümüzde Cumhurbaşkanlığı seçimi var. İlk defa halkoyuyla seçileceğinden dolayı, farklı bir önemde. Biz bu seçim sürecinin itidalli bir şekilde tamamlanacağına inanıyoruz. İnşallah seçim sonucu, ülkemizde 'yeni bir toplumsal mutabakatın' oluşmasına da vesile olur.  Zira en çok, 'huzura' ihtiyacımız var. Huzur bulalım ki, hepimiz işimize odaklanalım. Daha fazla üretim, daha fazla yatırım, daha fazla ihracat yapalım."

"İŞ DÜNYASININ BEKLEDİĞİ ÖNCELİKLER" 

Hisarcıklıoğlu, Hükümetin son 10 yılda hayata geçirdiği ekonomik reformların, iş dünyasına cesaret ve güven verdiğini belirterek, yapısal reformlara da ihtayaç duyduklarını belirtti ve sözlerini şöyle sürdürdü: "Görüyoruz ki, iş dünyamız geleceğe umutla bakıyor. Zaten umut olmadan kalkınma olmaz. Ama ihtiyaç duyulan yapısal reformlar var. Bunlardan ilk 5 öncelikli alan Vergi reformu, Cari açığı azaltacak sanayi stratejisi, İstihdamın teşviki, Girdi maliyetlerinin azaltılması ve Reel sektörün bankalarla çalışma ortamının iyileştirilmesi." 
 
"BİR HAYALİMİZ VAR"

Hisarcıklıoğlu, "TOBB camiası olarak bizim bir hayalimiz var. Biz bölge ülkelerinde; içinde Türkçe konuşulan, kapısında Türk bayrağı dalgalanan sanayi bölgeleri hayal ediyoruz. Çünkü Türkiye, bu coğrafyanın sanayi devi." dediği konuşmasında özellikle demiryolu yatırımlarının arttırılmasını istedi. Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: "Özellikle demiryolu yatırımlarını, verimlilik esasını dikkate alarak, daha da artıralım. Demiryolunu OSB’lere, limanlara ve lojistik merkezlerine mutlaka ulaştıralım."

"BANKALAR DOSYA ÜCRETİNE MUHTAÇ MI?"
 
Son dönemde bankaların yatırımcılara yüklediği yüksek maliyetlerin canlarını yaktığını söyleyen TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, "Zaten küresel finansman koşulları yüzünden özel sektörün kredi maliyetleri arttı. Bunun üstüne bir de, bankaların her yıl artan işlem ücretleri biniyor. Reel sektör, bankalara farklı isimler altında; harç, komisyon, dosya ücreti ödemekten bıktı. Zaten bu kadar faiz ödediğimiz bankalar, bir de dosya ücretine mi muhtaç durumda?" diye konuştu. 

"AYAĞIMIZDAN PRANGALARI SÖKÜP ATIN"

Başbakan Erdoğan'a da seslenen Hisarcıklıoğlu, "Unutmayalım, ülkemizi sadece bürokratlarımız değil, iş adamlarımız da temsil ediyor. Girişimcilerimizin itibarı, ülkemizin itibarıdır. Başarıları, ülkemizin başarısıdır. Artık bizim ayağımızdan şu prangaları söküp atın! Biz de Türk firmalarını dünyaya açalım." diye konuştu.

"KAVGA, ÇATIŞMA DEĞİL HUZURUN HAKİM OLMASINI SAĞLAYALIM"
 
Türkiye'nin önündeki çok önemli konulardan bir diğerinin de Anayasa olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, "Evrensel standartlarda, AB normlarına uygun, demokratik bir Anayasa'nın gerekli olduğu, toplumun her kesimince kabul ediliyor. Bu sayede; Yasama, Yürütme ve Yargı erklerinin ahenk içinde çalışması mümkün olacak. Demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti yapımız kurumsallaşacak. Mustafa Kemal Atatürk'ün bizlere emaneti olan Cumhuriyetimiz, muasır medeniyet hedefine ulaşacaktır. Bu süreçte Meclisimize, siyasi partilerimize ve bütün kurumlarımıza önemli görevler düşüyor. Türkiye'nin geriye gitmesine, kavga, karmaşa ve belirsizlik ortamına sürüklenmesine izin vermeyelim. Ülkemizde; kavganın, çatışmanın değil huzurun, diyaloğun hâkim olmasını sağlayalım. Demokrasiyi ve kalkınmayı sekteye uğratacak her girişimin de karşısında duralım. Böyle bir Türkiye için kenetlenip, böyle bir Türkiye için, hep birlikte daha fazla çalışalım. Ve bu çerçevede yeni Anayasamızı artık hayata geçirelim." dedi.

"HAYALLERİ HEP BİRLİKTE GERÇEK YAPACAĞIZ"

TOBB Başkanı konuşmasını şu sözlerle tamamladı: "Hedeflerimize ulaşacağız. Hayalleri hep birlikte gerçek yapacağız. 'Varmak için menzile, yürüyeceğiz gündüz gece.' Yarın bizimdir, yarın Türkiye'nindir, yarınlar bu milletindir. Allah gönlümüzü zengin, emeğimizi ve kazancımızı bereketli, milletimizin birlik ve beraberliğini daim kılsın. Yolumuz açık olsun. Allah hepimizin yardımcısı olsun."

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2014, 13:28

Erol KÜÇÜKOĞLU

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER