TMO fındık alımını 2021'e kadar uzattı

TOPRAK Mahsülleri Ofisi'nin 2020 yılı fındık alım süresinin bitimine az bir zaman kala fiyatlarda yaşanan düşüşün bir oyun olduğunun farkında olduklarını belirten Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler, "Fındık fiyatlarıyla ilgili oyunlarını yakından izliyoruz. Bizi çok seven Tarım Bakanımız sayın Bekir Pakdemirli Bey ile de yakın temas içindeyim. Kimse merak etmesin, oyunları birlikte bozacağız" demişti. Başkan Güler dediğini yaptı, müjdeli haberi ise Bakan Pakdemirli verdi. TMO, 30 Nisan 2021 tarihine kadar fındık alımı yapacak.

TMO fındık alımını 2021'e kadar uzattı

Fındık fiyatlarında yaşanan düşüş karşısında geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler, "Bizi çok seven Tarım Bakanımız sayın Bekir Pakdemirli Bey ile de yakın temas içindeyim" dedi ve oynanan oyunların fakında olduklarının altını çizdi ve ekledi: "Oyunları birlikte bozacağız"

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile yakın temasta olduklarını belirten Başkan Güler, dediğini yaptı ve Bakan Pakdemirli'ye yaşananları aktardıktan sonra müjdeli haberi de Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli verdi: "Üreticilerimizi hiç yalnız bırakmadık, bırakmıyoruz. Fındık üreticilerimize müjde: Toprak Mahsulleri Ofisimizin fındık alım süresini 30 Nisan 2021 tarihine kadar uzattık. Hem üreticimizin hem de ülkemizin kazanması için çalışıyoruz. Hayırlı olsun."

GÖRÜŞMELER EKİM AYINDA BAŞLADI

Başkan Güler, 23 Ekim günü Ordu'ya gelen TMO Genel Müdürü Ahmet Gürdal ile uzun bir görüşme gerçekleştirdi. Bu görüşmenin ardından başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli nezdinde görüşmelerde bulunan Başkan Güler, son haftalarda serbest piyasada fındık fiyatını düşürme eğilimine giren çevrelere 14 Aralık Pazartesi günü yaptığı açıklama ile mesaj yolladı. Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli ile yakın temasta olduğunu vurgulayan Başkan Güler, "Fındıkta oyunları birlikte bozacağız" açıklamasıyla TMO'nun alım süresinin uzatılacağı sinyalini verdi.
Başkan Güler'in temasları sonucunda TMO'nun yeni yılda alım yapmasına yönelik kararname 15 Aralık Salı akşamı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayına sunuldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, fındık üreticisinin lehine olan kararnameyi beklemeden imzaladı. Kararnamenin onaylanmasının ardından Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada müjdeli haberi verdi.

BAŞKAN GÜLER DEDİĞİNİ YAPTI

Başkan Güler de birkaç gün öncesinde yaptığı açıklamanın ardından fındık fiyatlarında oyun oynanmasının önüne geçti, "Tarım Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli Bey müjdeli haberi verdi. Kendisi ile iletişim hâlinde olduğumuzu ve üreticilerimizin endişelerini yakinen takip ettiğimizi belirtmiştik. Hükümetimiz her zaman fındığın ve fındık üreticisinin yanında oldu, bundan sonra da olmaya devam edecektir. Bu kararın alınmasında büyük candan destekleri olan başta sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Tarım Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli'ye üreticilerimiz ve vatandaşlarımız adına teşekkürü borç biliyorum" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2020, 15:40

eko

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER