Sadece Ordu'da 14 bin ton üretildi

ORDU Arıcılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Akın Çiftçi, Türkiye'nin en çok bal üretilen şehri olan Ordu'da arıcılık sezonunun kapatıldığını belirterek sadece Ordu'da 14 bin ton bal üretiminin yapıldığını açıkladı. Türkiye Dünya'da bal üretiminde ikinci sırada yer alırken, Ordu ise Türkiye'nin en çok bal üreten illeri arasında en başta yer alıyor. Ordu'yu ise Muğla, Adana, Aydın ve Mersin takip ediyor. 

Sadece Ordu'da 14 bin ton üretildi

Ordu Arıcılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Akın Çiftçi yaptığı açıklamada, Türkiye'de en çok arıcının bulunduğu illerin başında Ordu'nun geldiğini belirtti.

Nisan ayından itibaren hazırlıklarını tamamlayarak çeşitli illerin yaylalarına göç eden arıcıların sezonu tamamladığını ifade eden Çiftçi, 3 bin 500 arıcının yaklaşık 580 bin kovanla üretim yaptığını aktardı. Çiftçi, bu sezon Ordulu arıcılar tarafından 14 bin ton bal üretildiğini kaydederek, arıcıların ballarını pazarlama noktasında sorununun bulunmadığına işaret etti. Arıcıların ballarının önemli bölümü sattığını, kış bakımı için hazırlık yaptığını belirten Çiftçi, bu sezon çam balı dışında üretiminde düşüş yaşanan bal olmadığını kaydetti.

Türkiye Dünya'da bal üretiminde ikinci sırada yer alırken, Ordu ise Türkiye'nin en çok bal üreten illeri arasında en başta yer alıyor. Ordu'yu ise Muğla, Adana, Aydın ve Mersin takip ediyor. 

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2020, 13:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER