Petrol geliri adilane dağıtılacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kuzey Irak petrolü gelirinin adilane şekilde dağıtılacağını söyledi. Bakan Yıldız, "Bunu belirleyen de Irak Anayasası'nın kendisi. Yüzde 83'e yüzde 17'lik payla bunlar dağıtılacak. Bu manada Iraklı kardeşlerimizin kendi kararı doğrultusunda işlem yapılacak." diye konuştu.

Petrol geliri adilane dağıtılacak
KAYSERİ - Ak Parti Kayseri İl Başkanlığı tarafından düzenlenen İl Danışma Meclisi Toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, uluslararası piyasalara sevkiyatına başlanan Kuzey Irak petrol gelirleriyle ilgili konuştu. Kuzey Irak petrolleriyle alakalı Merkezi Irak Hükümeti'nin tahkime gittiğinin hatırlatılması üzerine Bakan Yıldız, Merkezi Irak Hükümeti Petrol Bakanı'nın Türkiye ziyaretinde Kuzey Irak'ın 100 bin varile kadar petrol ihraç edebileceğini konuştuklarını söyledi. 

"YÜZDE 83'E YÜZDE 17'LİK PAYLA DAĞITILACAK"

Bu konuşmayı da kamuoyuyla paylaştıklarının altını çizen Yıldız, şu açıklamaları yaptı: 

"Biz Iraklı kardeşlerimizle bir masanın etrafından hep birlikte otururuz, bunları enine boyuna tekrar konuşuruz. Bu sürecin daha da olumsuz yöne gideceği kanaatinde değilim. Petrol Irak'ın petrolü, gelir Irak'ın geliri ve Halk Bankası'nda toplanan paralar, Kuzey Irak'ın da açıkladığı gibi eşit ve adilane paylaşımda. Bunu belirleyen de Irak Anayasası'nın kendisi. Yüzde 83'e yüzde 17'lik payla bunlar dağıtılacak. Bu manada Iraklı kardeşlerimizin kendi kararı doğrultusunda işlem yapılacak. O yüzden biz anlaşmalara aykırı bir işlem içinde, özellikle Kerkük Yumurtalık Ham Petrol Boru Hattıyla alakalı bulunmayız. Anlaşmaya aykırı bir durum olmadı, olmayacağı kanaatindeyiz." 

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2014, 23:36

Erol KÜÇÜKOĞLU

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER