O sistem nihayet kuruluyor!

AK Parti Ordu Milletvekili Oktay Çanak, Ordu -Giresun Havalimanı’nda olumsuz hava koşullarında sefer iptallerinin önüne geçilmesi için yeni bir sistem kurulacağını açıkladı.

O sistem nihayet kuruluyor!
ORDU - Ak Parti Ordu Milletvekili Oktay Çanak, Ordu-Giresun Havalimanı'nda olumsuz hava koşullarında sefer iptallerinin önüne geçilmesi için yeni bir sistem kurulacağını açıkladı. Çanak, Ordu Giresun Havalimanı'na iniş sistemlerinde en son teknoloji olarak kabul edilen DVOR-DME sisteminin kurulması için Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü'nce ihale açıldığını söyledi.

Ordu-Giresun Havalimanı'nda tahminlerin üzerine bir yoğunluk yaşandığına dikkat çeken Milletvekili Çanak, "Açıldığı ilk yıl 500 bine yakın yolcu bu havalimanımızı kullandı. İlk yılında yurt içerisinde 5 ayrı noktaya uçuş sağlandı. Yurt dışı uçuşları için Daimi Hudut Kapısı ilan edildi. Bölgenin geleceği için çok önemli olan bu projenin tüm eksikliklerinin tamamlanması için yakından ilgileniyoruz" dedi. Havalimanında özellikle olumsuz hava koşullarının olduğu dönemlerde sefer iptalleri yaşandığına dikkat çeken Çanak, "Konuyu bakanlık nezdinde sürekli takip ettik. Olumsuz hava şartlarında inişi kolaylaştıracak birden fazla teknik sistem bulunuyor. Ordu-Giresun Havalimanı'nda ILS sistemi mevcuttu. Ancak bu cihazda olumsuz hava şartlarında yetersiz kalıyordu. Devlet Hava Meydanları işletmeleri Genel Müdürlüğü, havalimanının bulunduğu coğrafik alanı da dikkate alarak  DVOR-DME sisteminin kurulmasını kararlaştırdı. Bir süredir cihazın yerleştirileceği alan için teknik çalışma yapıldı. Olumlu sinyaller alınması üzerine ihale açılmasına karar verildi" dedi.

Teknolojik alt yapı eksikliği için ilk adımın 12 Temmuz'da atılacağını belirten Ak Parti Ordu Milletvekili Oktay Çanak, ihale tarihinden sonra cihazın montajı ve faaliyete geçmesi için 300 günlük bir süre bulunuyor. Konu çok hassas ve teknik olduğu için bu kadar uzun sürüyor.  DVOR-DME sisteminin faaliyete başlamasıyla birlikte Ordu-Giresun Havalimanı'nda olumsuz havalarda da iniş ve kalkışlar daha rahat yapılabilecektir.Şimdiden bölge halkımıza hayırlı olsun" diye konuştu. DVOR-DME sisteminin Türkiye'de belirli havalimanlarında bulunduğunu belirten Çanak, İstanbul'a yapılan 3. havalimanında da bu sistemin kullanılacağını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2016, 16:02

Erol KÜÇÜKOĞLU

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER