Nisan ayında enflasyon arttı!

Türkiye İstatistik Kurumu, tüketici fiyatları Nisan ayı verilerini açıkladı. Buna göre Nisan ayında enflasyon, bir önceki aya göre yüzde 1.34 arttı. En yüksek artış giyim ve ayakkabıda yaşanırken, en fazla düşüş ise ulaştırmada oldu.

Nisan ayında enflasyon arttı!
ANKARA - Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2014 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 1,34 artış yaşanırken, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 4,96, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,38 ve 12 aylık ortalamalara göre de yüzde 7,97 oranında artış gerçekleşti.

"EN YÜKSEK ARTIŞ AYAKKABI VE GİYİMDE"

TÜİK verilerine göre aylık en fazla artış yüzde 13,10 ile giyim ve ayakkabı grubunda gerçekleşirken, ev eşyasında yüzde 1,57, gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 1,42, eğitimde yüzde 0,97 ve sağlık harcamalarında yüzde 0,93 oranında artış gerçekleşti.

"EN FAZLA DÜŞÜŞ ULAŞTIRMADA"

TÜİK, aylık en fazla düşüşün ise yüzde 0,54 ile ulaştırmada olduğunu açıkladı. 
Yıllık en yüksek artış %13,84 ile ulaştırma grubunda gerçekleşti

"EN YÜKSEK ARTIŞ HANGİ İLLERDE?"

Türkiye İstatistik Kurumu en fazla artış yaşanan illeri de belirledi. Buna göre aylık en yüksek artış yüzde 1,81 ile Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli, Balıkesir, Çanakkale, Gaziantep, Adıyaman ve Kilis'te  illerinde oldu.

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2014, 13:01

Erol KÜÇÜKOĞLU

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER