Motorine 68 Kuruş indirim geliyor

BRENT Petrolün varil fiyatı geçen yıldan bu yana 20 Dolar'dan fazla gerileme yaşadı, ancak Türkiye'de akaryakıt fiyatları hala eski seviyelerine geri dönmedi. Buna rağmen 4 Şubat gecesinden itibaren motorine bir indirim daha geliyor. İşte ayrıntılar...

Motorine 68 Kuruş indirim geliyor

Motorinin litre fiyatına 68 Kuruş'luk indirim geliyor. Ancak bu indirim 4 Şubat gecesinden itibaren geçerli olacak. Bu arada Brent Petrol'ün varil fiyatı ise düşmeye devam ediyor, fakat bu düşüş Türkiye'deki akaryakıt fiyatlarına yansımıyor.

Uzmanlara göre akaryakıt fiyatlarındaki bu seviye, ABD Doları'nın bir türlü düşmemesinden kaynaklanıyor. Kur Korumalı Mevduat Sistemi'ne rağmen Türkiye 1 ADB Doları halen 18.82 TL'den, 1 Euro ise 20.57 TL'den işlem görüyor. 

ABD'de saatlik çalışma ücreti en az 15 Dolar seviyelerindeyken, Türkiye'deki asgari ücretliye denk çalışan bir işçi, 0.98 Dolar seviyelerindeki benzin fiyatlarıyla sadece 4 saat çalışarak aracının deposunu doldurabiliyor. Avrupa'da da bu rakam 15 Euro seviyelerinde. Avrupa'da da durum ABD ile benzer seviyelerde. Ancak Türkiye'de 40 litrelik depoya sahip bir aracın deposunu doldurmak için asgari ücretlinin, en az 3-4 gün çalışması gerekiyor.

Yapılacak olan son indirimle birlikte Ordu'da litresi 22.32 TL'den satılan motorinin litre fiyatı 0.68 TL'lik indirimin ardından 21.64 TL'ye düşecek. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER