Kimsenin aklı işçide kalmadı

TÜRKİYE'de ilk kez Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler tarafından başlatılan 'Fındık Dalda, Aklın İşçide Kalmasın Projesi' amacına ulaştı, 2020 yılı fındık hasatında pandemi salgınına rağmen kimsenin aklı işçide kalmadı. Proje, amacına ulaştı, işçi sorunu olmadan hasat sezonuna çok önemli katkı sağladı.

Kimsenin aklı işçide kalmadı

Ordu Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Başkan Mehmet Hilmi Güler, bölgenin vazgeçilmez değeri olan fındık için çeşitli projeleri hayata geçirdi.  

3 adımdan oluşan fındık master planı geçen yıl 'Fındığa Büyükşehir Eli Dokunuyor' projesiyle başladı, bu yıl ikinci adım olarak da 'Fındık Dalda Aklın İşçide Kalmasın' projesi ile devam etti. Açıklamada, Başkan Güler'in proje kapsamında fındık bahçesi sahipleri ile işçileri bir araya getiren bir platform oluşturduklarına yer verildi. 

PROJE DAHİLİNDE 3 BİN 844 İŞÇİ ÇALIŞTI

Güler, bu sayede bahçe sahiplerinin işçi, işçilerin de bahçe işi bulmasını sağladıklarını vurgulayarak, uygulamaya konulan projeye bu zamana kadar 3 bin 884 işçi, 796 bahçe sahibinin başvuru yaptığını anlattı. Pandemi nedeniyle bölgeye gelen işçi sayısında sıkıntı olduğunu ve bu sorunun söz konusu projeyle giderildiğine işaret eden Güler, şunları kaydetti:

"Yaşanan pandemi sürecinde yurt dışı kapılarının kapatılmasıyla Gürcistan'dan fındık işçisi olarak gelmek isteyen işçiler bölgemize gelemedi. Her yıl bölgemize gelen 2 bin civarında işçinin gelememesinden kaynaklı oluşan bu işçi açığını 'Fındık Dalda Aklın İşçide Kalmasın Projesi' ile kapattık. Ordu'nun 19 ilçesinde sağlanan koordinasyonla fındık hasat sezonu birçok üründe olduğunun aksine işçi sorunu yaşanmadan devam ediyor. Yüksek rakımlı yerlerde fındık hasadı sürdürülürken, sisteme başvurular da devam ediyor."

"2021 HEDEFİ 10 BİN İSTİHDAM"

Güler, Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak bu projeyle eylül ayı sonuna kadar hasatta sorunsuz işleyecek bir sistem oluşturduklarını aktardı.

Projeye yoğun talep olduğuna da dikkati çeken Güler, "İşçi ve toplatacak bahçe bulmakta sıkıntı çekmeyen, aracısız olarak birbirleriyle buluşan işçi ve bahçe sahipleri projeden oldukça memnun. Projeye olan güven ve talep artarak devam ediyor. Gelecek sene sisteme kayıtlı işçi sayısı hedefimizi 10 bin olarak belirledik. Bu sayede mevsimlik tarım işçiliği alanında Türkiye'ye örnek bir model sunmuş olduk" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2020, 14:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER