Karadeniz'de hamsi bol ama boyu küçük

KARADENİZ'in simgesi 'hamsi' bu sezon oldukça çok avlandı. Tezgahlar hamsiyle doldu taştı. Ordu'da 8, Samsun'da ise kilosu 10 TL'den satılan hamsiyle ilgili tek sorun, boylarının küçük olması. Rize'de ise av yasağı kapsamında yapılan denetimlerde 10 ton hamsiye el konuldu.

Karadeniz'de hamsi bol ama boyu küçük

Samsun Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Atıf Malkoç, "Bol miktarda hamsi var denizde. Balıkçılar olarak memnunuz ancak boyu henüz çok büyük değil." dedi.

Av sezonunun sadece balıkçıların yüzünü güldürmediğini, ihracatçısından balık unu ve yağı fabrikalarına kadar herkesin sezondan memnun olduğunu vurgulayan Malkoç, deniz suyu sıcaklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinin ise hamsinin açıktan gitmesine yol açtığını anlattı.

Deniz suyunun 16-17 derece civarında bulunduğunu belirten Malkoç, sıcaklığın bu dönemde 9-10 derece olması gerektiğine işaret etti.

Malkoç, tezgahlarda yapılan balık satışından memnun olduklarını vurgulayan, "Bereketli bir sezon geçiriyoruz. Deniz suyu sıcaklığı istenilen seviyeye düşmemesine rağmen hamsi avlamayı sürdürüyoruz. Bol miktarda hamsi var denizde. Balıkçılar olarak memnunuz ancak boyu henüz çok büyük değil." diye konuştu.

Malkoç, hamsinin kilogramının 10 liradan satıldığını, zaman zaman 5 liraya kadar düştüğünü kaydetti.

RİZE'DE 10 TON HAMSİYE EL KONULDU

Öte yandan Rize İl Emniyet Müdürlüğü'nün desteği ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri tarafından İyidere nakil güzergâhında yapılan denetimlerde boy sınırlanmasına takılan 10 ton hamsiye el konuldu. Ele geçirilen hamsiler nedeniyle 1 kişiye idari yaptırım cezası uygulandı.  Fatih Mehmet KÜRKÇÜ/SAMSUN, (AA)

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2020, 17:34

eko

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER