Güler: "Yıllar önce kimse inanmamıştı"

ORDULULAR doğal gaz ile ilk kez 2007 yılında tanıştı. Doğal gazın Ordu'ya getirilebilmesi için ilk kazma 2004 yılında, dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı şimdiki Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Hilmi Güler tarafından vurulmuştu. Kimse inanmamış, 3 yıllık hummalı bir çalışmanın ardından 2007 yılında Altınordu'ya ulaşan doğal gazın ilk ateşini de dönemin Bakanı Güler yakmıştı. Ordu'nun yerel basını dahi, Güler'i doğal gaz değil, tüp gaz yaktığını yazmıştı. Bugün ise Hilmi Güler yine aynı şeyi söylüyor: "Yıllar önce kimse inanmamıştı"

Güler: "Yıllar önce kimse inanmamıştı"

AK Parti Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Hilmi Güler, bugün çok önemli iki temel ihtiyacın da aslında mimarı. 2004 yılında Ordu'da bulunmayan ve o dönem ADSL olarak bilinen hızlı internet ve bunun yanında bütün ev ve işlerlerinde kullanılan doğalgazı Ordu'yla kavuşturan isim. 

YILLAR ÖNCE KİMSE İNANMAMIŞTI

Dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Mehmet Hilmi Güler, sosyal medya hesabında o günleri bu cümleyle özetledi: "Yıllar önce Ordu'ya doğalgaz gelecek dediğimizde, bazı kesimler inanmamıştı."

Sırf Ordu'yu doğalgaz ile buluşturabilmek için doğalgaz borularıyla yüklü 700 TIR, karayollarından değil, o dar ve patika gibi, çamurlu ve toprak yollardan geçerek, dağları tepeleri aşarak Ordu sınırlarına gelmişti. Güler, "Onlarca işçi dağın başında, dondurucu soğuklarda ve hatta 10 metre kar olan yerlerde bile kar, kış ve soğuk demeden çalıştı. Dağlara, tepelere borular döşendi. Kimi zaman boru hattının önüne ırmaklar çıktı. Irmakların güzergahı değiştirildi. Güzergahı değişemeyecek ırmakların ise metrelerce altından borular geçirildi. 2004 yılında başlayan, 3 yıllık amansız bir çalışma sonunda 2007 yılında Altınordu ilçesine getirilen doğalgaz, birkaç yıl içerisinde tüm meskenlerde kullanılır hale geldi" ifadelerini kullandı.

BUGÜN 80 BİN KİŞİ KULLANIYOR!
"ŞİMDİ SIRA DİĞER İLÇELERDE"

Güler sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Altınordu'dan sonra, Fatsa ve Ünye'de doğalgaza kavuştu. Sabır ve inatla Ordu'ya kazandırılan bu yatırım yerleşim birimlerinin havasını değiştirdi. Ağaçlar kesilmekten kurtulurken tüpgaz ve soba yakma derdi ortadan kalktı. O bildiğiniz kış aylarında akşam saatlerinde şehrin üzerinde biriken duman tabakası, insanın genzini yakan kömür dumanları yok oldu. Bugün Altınordu, Fatsa ve Ünye ilçelerimizde 80 bin abone doğalgaz kullanıyor. Şimdi sıra diğer ilçelerimizde…"

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER