Fiyatlar 15 TL'nin üzerine çıkabilir!

TÜRKİYE Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Tarım ve Orman Bakanlığı ile yaptığı görüşmelerden müspet sonuçlar çıktığını belirterek, Toprak Mahsülleri Ofisi'nin fındık alımı yapacağını söyledi, "Üreticilere sesleniyorum, TMO'yu bekleyin. Fiyatlar 15 TL'nin üzerine çıkabilir" açıklamasını yaptı.

tzob.org.tr
Fiyatlar 15 TL'nin üzerine çıkabilir!

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Tarım ve Orman Bakanlığı ile yaptığı görüşmelerde Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) piyasaya kısa bir süre sonra gireceğini öğrendiklerini bildirerek, "Üreticimize sesleniyorum; TMO'yu bekleyin. Fiyat TMO'da yüksekse fındığınızı TMO'ya, piyasada yüksekse piyasaya verin, kesinlikle emanete fındık bırakmayın" dedi.

Özellikle Amerikan Doları'nda yaşanan artışla birlikte Türkiye'de faaliyet gösteren ve Türk fındığının önemli bir bölümünü satın alan yabancı bir firmanın haddini aşarak, kurdaki artışı dikkate almayarak, hemen hemen geçen yılki fiyata yakın 11 lira 25 kuruş alım fiyatı açıkladığını bildiren Bayraktar, şunları söyledi: "Çiftçimiz alın terinin karşılığını almalıdır. Devletimiz de fındıkta döviz geliri kaybına uğramamalıdır. Çiftçimiz ile devletimiz el ele vermeli birlikte hareket etmeli, fiyatı düşürmemeli ve dövize ihtiyaç bulunan böyle bir ortamda fındıktaki döviz geliri kaybını önlemelidir. Geçen yılın fiyatı kadar fiyat açıklayan bu yabancı firma, dövizdeki artış nedeniyle dolar bazında çok daha düşük fiyata alacağı fındıkla kârını mı katlayacak? Yoksa üretip ihraç ettiği fındıklı çikolata ve fındık ürünlerinin fiyatlarını dolar bazında aşağı mı çekecek? Bu firmaya fırsat verilmemeli, fiyatın aşağı düşmesi önlenmelidir."

FİYATLAR 15 TL'NİN ÜZERİNE ÇIKABİLİR

Bayraktar, TMO'nun kesinlikle piyasaya gireceğini belirterek, "Fakat, TMO'nun, üretici maliyetleri, enflasyon ve üretici refahı göz önünde bulundurularak piyasaya en az kilogram başına 15 liradan girmesi gerekir" dedi. Bayraktar, fiyatların 15 TL'nin üzerine çıkabileceğini, üreticinin acele davranmaması gerektiğini, fındığı ihtiyacı kadar satmasının kendi çıkarına olacağını da belirtti.

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2018, 18:56

eko

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER