Fındıkçılar 'kokarca' savaşına hazırlanıyor!

TÜRK fındığının başına son 6 ayda musallat olan kahverengi kokarcayla ilgili fındıkçılar savaşa hazırlanıyor. Trabzon Ticaret Borsası (TTB) Başkanı Eyyüp Ergan, "Toplantıda zararlı ile mücadelede gereken harcamaların finansmanının temini konusu ele alınacaktır. Acele etmez isek, kaybımız büyük olacaktır" diye konuştu.

www.netordu.com
Fındıkçılar 'kokarca' savaşına hazırlanıyor!

Türk fındığında yıllardır konuşulan verim ve kalite konusuna bir de kahverengi kokarca zararlısı eklenince, bu kez fındıkçılar kolları sıvadı.

Trabzon Ticaret Borsası'nın öncülügünde 14 Şubat Perşembe günü Karadenizli fındıkçılar fındığı tehdit eden kokarcayı yok etmek için toplanacak. TTB Başkanı Eyyüp Ergan, bahçelerde çok büyük zarara yol açabilen kahverengi kokarca ile yapılacak biyolojik ve ilaçlı mücadelenin geciktirilmemesi için ikinci buluşmayı düzenlediklerini belirterek, "Fındık bölgesindeki illerde yer alan oda ve borsalar, ziraat odaları, fındık ihracatçı birlikleri, Fiskobirlik ve fındık sanayicilerin katılacağı toplantıda zararlı ile mücadelede gereken harcamaların finansmanının temini konusu ele alınacaktır. Acele etmez isek, kaybımız büyük olacak" diye konuştu.

eko

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER