Fındık üreticileri artık kara kara düşünmüyor

ORDU'da her yıl Ağustos ayında başlayan fındık hasatı öncesinde yaşanan işçi sıkıntısı son 4 yıldır yaşanmıyor. Ordu Büyükşehir Belediyesi hem üreticilere yardımcı olmak, hem de istihdama katkıda bulunmak için işçi sorununu ortadan kaldırıyor. Başvurular alınmaya başlandı.

Fındık üreticileri artık kara kara düşünmüyor

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Mehmet Hilmi Güler tarafından bundan 4 yıl önce fındık bahçe sahiplerinin kolaylıkla yerli işçi bulmasını sağlamak amacıyla başlatılan 'Fındık Dalda Aklın İşçide Kalmasın' projesi bu sene de devam ediyor. Projeye yeni sezon öncesi başvurular alınmaya başladı bile.

Türkiye'nin en çok fındık üreten ili Ordu'da fındık bahçeleri, ilaçlama, gübreleme ve temizlik çalışmalarının ardından 2023 yılı fındığının hasatına hazırlanıyor. İl dışında yaşayan Ordulu vatandaşlar da yeni fındık sezonu için Karadeniz'e gelme hazırlıkları yapıyor. 
 
Ordu'nun en önemli tarım ürünü olan ve Türkiye'nin ihracatında büyük paya sahip olduğu fındıkta hasat dönemi öncesi üreticileri en çok düşündüren ise işçi bulma konusu oluyor. Sosyal belediyeciliğe büyük önem veren Ordu Büyükşehir Belediyesi, 4 yıl önce hayata geçirdiği üretici ile işçiyi buluşturan bu projesiyle üreticilere büyük kolaylık sağlıyor. 

BAŞVURULAR BAŞLADI

Ordu Büyükşehir Belediyesi fındık hasatına az bir zaman kala başvuruları şimdiden almaya başladı. Fındık hasat işçileri ve fındık hasat işçisi olmak isteyenler ücretsiz yararlanabilecek. Fındık bahçesi sahipleri, işçiler ve işçi olmak isteyenler, hafta içi 08.00-17.00 saatleri arasında 0 (452) 233 40 40 numaralı hattı arayarak ya da www.uretenordu.com adresinden platform merkezine ulaşarak kayıt ve talep oluşturabilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER