Fındık rekoltesini bakanlık açıklayacak

2018-2019 fındık sezonu öncesinde ilk tahmini rekoltenin İtalya'da açıklanmasının yankıları sürerken, bir tahmin de Türkiye İstatistik Kurumu'ndan gelmi ve tahminlerin yüksek olduğu gerekçesiyle piyasalarda algı operasyonları söylentilerine sebep olmuştu. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yeni sezon fındık rekoltesi için kolları sıvadı ve Fındık Rekolte Tahmin Komisyonu oluşturmaya karar verdi.

Fındık rekoltesini bakanlık açıklayacak

Fındık Rekolte Tahmin Komisyonu'nu Ordu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü koordine edecek. Bunun yanında Ordu Üniversitesi, Toprak Mahsülleri Ofisi, Ekonomi Bakanlığı temsilcileri, Fiskobirlik, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası, Ordu Ticaret Borsası, fındık ihracatçı birlikleri ve ziraat odaları temsilcilerinden oluşacak bir heyet belirlenecek. 

Belirlenen Fındık Rekolte Tahmin Komisyonu, Haziran ayının ikinci çeyreğinde harekete geçerek bahçeleri dolaşacak ve çotanak sayımı yapacak. Elde edilen veriler kamuoyu ile paylaşılmadan, bir rapor eşliğinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na gönderilecek. Türkiye'nin 2018-2019 tahmini fındık rekoltesini ise Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı açıklayacak. Açıklanan tahmini rekolte ise resmi rekolte ilan edilecek.

Fındıkta yeni sezon rekoltesi İtalya'da 640 bin, TÜİK tarafından da 580 bin ton olarak açıklanmış ancak fındık sektörünün önde gelen manav ve temsilcilerinin beklentisi ise 500-550 bin ton civarlarında olarak gerçekleşmişti.  

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2018, 02:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER