Fındık Ordu'nun belini bükecek!

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ufuk Ünal, geçen yılın üçte biri oranında düşük beklenen rekoltenin Ordu ekonomisinin belini bükeceğini belirterek, "Ordu için bu yıl zor ve sıkıntılı geçecek" diye konuştu.

Fındık Ordu'nun belini bükecek!
ORDU - Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ufuk Ünal, geçtiğimiz Mart ayında yaşanan don afetinin yaşanmamış olması durumunda 2014 fındığında son yılların en yüksek rekoltesinin beklendiğini belirterek, geçen yıla oranla bu yıl üçte bir oranında düşen rekoltenin her kesimi etkileyeceğini söyledi.

İşte Ünal'ın açıklamaları:

"Ülkemizde zirai don afeti yaşandı. Bununla ilgili Tarım Bakanımızla da görüşme yaptık. 69 ilde 29 ürünün dondan zarar gördüğünü söyledi. Dondan zarar var diyoruz, bu zarar en fazla Karadeniz Bölgesi'nde oldu. Karadeniz Bölgesi'nde de rekolte tahminleri yapıldı. Ordu'da 66 bin ton olarak son rekolte açıklandı. Geçen yıl 180 bin tondu. Burada da görülüyor ki, dondan ençok zarar gören il Ordu olmuştur. Diğer illere nazaran baktığımızda üçte bire düşmüştür ürün rekoltesi. Bu rekolteyle ilgili çeşitli söylentiler var. Doğrudur, yanlıştır teknik konudur. Ordu için bu yıl zor, sıkıntılı geçecek. Esnaflarımız adına, iş adamlarımız adına söylüyorum, fındıkla uğraşan sanayicilerimiz adına zor ber sezon olacak. Herkes biraz daha temkinli hareket etmeli, kontrollü gitmeli. Çok da ümitsizliğe kapılmamalıyız. Ordu geleceği parlak bir ildir. Havalimanımız bitecek, çevre yolumuz bitecek, Karadeniz-Akdeniz yolumuz bitecek. Ciddi manada tesislerimiz var yapılan. Kayak tesisimiz var, otellerimiz var. Ordu'nun geleceğini parlak görüyoruz. Ümitsizliğe kapılmayalım. İnşallah gelecekte iyi bir süreç yaşayacağız ama bu dönem için temkinli gitmekte fayda var."

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2014, 00:57

Erol KÜÇÜKOĞLU

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER