Fındık fiyatları rekora koşuyor!

Yaklaşık bir ay önce serbest piyasada 5-5,5 TL. seviyelerinde bulunan fındık fiyatları, bu hafta iyice çıldırdı. Özellikle geçtiğimiz günlerde yaşanan don olayından sonra fiyatlar 12 TL'ye kadar ulaştı.

Fındık fiyatları rekora koşuyor!

ORDU - Fındık fiyatları artık tutulamaz seviyeye ulaştı. Yaklaşık bir ay önce 5 ila 5,5 lira seviyelerinde bulunan fiyatlar, geçtiğimiz günlerde yaşanan don olayı ve 2014 mahsülündeki zararın ardından tavana ulaştı. Kabuklu fındık fiyatlarının kilosu serbest piyasada 12 TL'ye kadar ulaşırken, AVM ve market raflarındaki vakumlu kavrulmuş iç fındığın raflardaki kilo fiyatı ise 35 TL'ye kadar çıktı.

FİYATLAR 1 AYDA YÜZDE 120 ARTTI!

Geçtiğimiz Mart ayında üreticiler bir ton fındığı 5000-5,500 TL. aralığında satarken, artan fiyatlar karşısında bir ton kabuklu fındık 12 bin TL'ye satılabiliyor. Ancak Karadeniz Bölgesi'nde fındığını bekleten ve satmayan üretici sayısı çok az. Bu durumda en fazla kazanan kesimler ise depoladıkları fındığı bekleten ve büyük firmalara satan fındık tüccarları. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, "Üreticinin elinde neredeyse fındık kalmadı. Birkaç bin tonu geçmez. Satılan fındığın çok büyük bölümü ise tüccara ait" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2014, 17:25

Erol KÜÇÜKOĞLU

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER