Fındık fiyatı 10 liraya düştü!

ORDU'da haftaya 10.25 TL'den başlayan 50 randımanlı kabuklu fındığın fiyatı, Ordu Ticaret Borsası ve serbest piyasada 10 liraya kadar düştü. 25 kuruşluk değer kaybına kimse anlam veremedi.

Fındık fiyatı 10 liraya düştü!
ORDU - Kireçleme, bahçedeki yabancı otları temizleme, fındık dallarını budama, gübreleme, zararlılara karşı mücadele, zirai dondan koruma, fındık işçisi bulma, aşçı, katırcı, fındığı toplama, kurutma, patoza verme, jüt çuvallama derken fındığın maliyeti aslında her geçen gün artıyor. Herşeyden önemlisi ilaç, gübre ve insan gücü maliyetlerinin arttırılması fındık üreticilerini çileden çıkarıyor. Buna bir de, büyük ihracatçıların fiyat oyunu eklenince üreticinin tansiyonu iyice yükseliyor.   

Haftanın ikinci gününde fındık fiyatlarının yükselmesi beklenirken, 10.25 TL'den 10 TL'ye gerilemesi şaşkınlıkla karşılandı. Ordu Ticaret Borsası'nın tabelasında 25 Kuruş'luk kayıpla düşen fiyatlar, üreticilerin de tansiyonunu yükseltti. Ancak fiyat neden düştü? Ordu Ticaret Borsası'ndan buna ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı.

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2017, 01:13

Erol KÜÇÜKOĞLU

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER