Fındık dondan etkilendi mi?

KARADENİZ Bölgesi'nin daldaki altını fındık son kar yağışı ve don olaylarından etkilendi mi? Özelikle 18 ve 19 Şubat tarihlerine dikkatleri çeken Ordu Tarım ve Orman İl Müdürü Kemal Yılmaz, soğuk havanın fındık üzerindeki etkisini araştırmak üzere özel bir ekip kurduklarını açıkladı.

Fındık dondan etkilendi mi?

Şubat ayırdaki düşük hava sıcaklıklarının fındığı etkileyip etkilemediği araştırılıyor. Ordu Tarım ve Orman İl Müdürü Kemal Yılmaz, 18-19 Şubat'taki düşük hava sıcaklığının fındık üzerindeki olumsuz etkisini araştırmak üzere teknik ekip kurduklarını bildirdi.

Yılmaz, Şubat ayının bazı günlerinde bölgede hava sıcaklığının ciddi anlamda düşüş gösterdiğini söyledi. Özellikle 18-19 Şubat'taki düşük hava sıcaklığının fındık üzerindeki etkisini araştırmak üzere teknik ekip kurduklarını ifade eden Yılmaz, "Tüm ilçelerimizde zirai donun fındık üzerinde etkisinin olup olmadığına dair çalışmalar il ve ilçe müdürlüklerimizde kurulan ekipler tarafından tespit ediliyor." dedi.

Yılmaz, çalışmaların tüm ilçelerde sürdüğünü kaydederek, yapılacak inceleme ve araştırma sonunda fındığın etkilenip etkilenmediğine dair rapor hazırlanacağını ve raporun kamuoyuyla paylaşılacağını aktardı. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan ise bazı ilçelerdeki üreticiler tarafından kendilerine zirai don ihbarları yapıldığını belirterek, ilçelerde bu konuda ön tespit çalışması yapıp tamamladıklarını kaydetti. Özellikle yüksek rakımlı ilçelerde hava sıcaklığının sıfırın altında 8 dereceyi gördüğünü ifade eden Soydan, bunun fındık için risk oluşturabileceğini söyledi.

Soydan, üreticilere tarım sigortası yaptırmaları çağrısında bulunarak, TARSİM'e son başvuru tarihinin 11 Mart olduğunu sözlerine ekledi. Hayati AKÇAY/ORDU,(AA)

eko

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER