Fındığı uzaydan izleyecekler!

Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Dursun Oğuz Gürsoy, fındık dikim alanlarının belirlenmesi ve rekolte tahminin daha etkili yapılabilmesi amacıyla uzaydan algılama metodunu kullanacaklarını açıkladı. Gürsoy, protokolün Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'yla imzalanacağını, finansörlüğünü ise Fındık Tanıtım Grubu'nun yapacağını açıkladı.

Fındığı uzaydan izleyecekler!
GİRESUN - Fındık rekolte tahminlerinde birbirinden farklı rakamların açıklanmasını iki nedene bağlayan Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Dursun Oğuz Gürsoy, bunlardan en önemli olanan genişleyen fındık dikim alanlarının olduğunu söyledi. Türkiye'de 695 bin hektar dikili alanın resmi rakamlarda göründüğünü söyleyen Gürsoy, "Türkiye'de biz bu arazilerin 710 bin hektarın üzerinde olduğunu tahmin ediyoruz. Bugün İstanbul'un Beykoz'undan, Şile'sinden fındık satın alıyoruz. Yalova'dan, Bursa'dan fındık satın alıyoruz ama bunların hiçbiri rakamların içinde yok" diye konuştu.

"FINDIK DİKİM ALANLARINI UZAYDAN GÖZETLEYECEKLER"

Gürsoy, alan mevzusunun ortadan kaldırılması gerektiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"FTG olarak yıllar evvel yaptırdığımız uzaydan algılama metoduyla dikim alanlarının yeniden gözden geçirilerek bugünkü seviyesinin ne olduğunu anlamak için yeniden bir proje geliştirdik. Bu proje pek yakında Tarım Bakanlığı ile protokol imzalanıp devreye girecek. Bunu inşallah çözeceğiz."

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2014, 00:31

Erol KÜÇÜKOĞLU

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER