Fındığı pazara erken indirmeyin

TÜRKİYE Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu üyesi ve Perşembe Ziraat Odası Başkanı Arslan Soydan, özellikle 2017 yılı fındık ürününde yanma nedeniyle erken hasat yapıldığının altını çizerek, fındıkta piyasa fiyatları oluşmadan pazara fındık indirilmemesi uyarısını yaptı.

ORDU - Ordu'da resmi olarak fındık hasatı sahil kesiminde 8 Ağustos Salı günü başlayacak. Ancak geçtiğimiz hafta yaşanan aşırı sıcaklarla birlikte esen sıcak ve kuru çöl rüzgarları fındıkta bir gecede yüzde 15'e yakın kurumalara neden oldu. 

Bu tehlike yüzünden, rüzgarla birlikte fındık dallarından dökülmeden önce üreticiler bahçeye girmek ve fındık hasat etmek zorunda kaldı. Bu noktayı dile getiren TZOB Yönetim Kurulu üyesi ve Perşembe Ziraat Odası Başkanı Arslan Soydan, fındık toplama tarihlerinin Ekonomi Bakanlığı'nın başkanlığında sahil kesiminde 8 Ağustos, orta kesimde 15 Ağustos ve yüksek kesimlerde 25 Ağustos olarak belirlendiğini hatırlattı, "Geçtiğimiz hafta fındıkta ciddi bir yanma oldu. İster istemez sahil ve orta kesimindeki fındıkların sıcaktan dolayı toplanma zorunluluğu olan yerler oldu ama bazı yerlerde her türlü uyarıya karşı erken bahçeye girenler de var. Baktığımız zaman harmana gelen fındıklar var. Özellikle yanan fındıkların yere dökülmeden toplanması, alınması gerekiyor" diye konuştu. 

ERKEN PAZARA İNDİRMEYİN

Soydan, yanma nedeniyle erken toplanan ve kurutulan fındıkların mutlaka saklanması gerektiğini de dile getirerek, "Erken toplanan fındıkların da, erken pazara inmesi gibi bir durum söz konusu. Üreticiler olarak erken toplasak dahi, bir kenarda saklayalım ve piyasa fiyatları oluştuktan sonra pazara indirelim" uyarısında bulundu. 

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2017, 14:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER