Fahiş fiyat ve stok denetimleri attırıldı

Dövizdeki dalgalanmayı fırsat bilerek fahiş oranlarda fiyat yükselten ve stokçuluk yapanlara karşı Ordu Valiliği de harekete geçti. Vali Seddar Yavuz, piyasa koşullarına sunulan mal ve hizmetlere fahiş fiyat uygulayanlara ve stokçuluğa karşı vatandaşlardan gelen şikayet ve talepler üzerine, Ordu Valiliği bir dizi tedbirleri içeren genel emir yayınladı.

www.netordu.com
Fahiş fiyat ve stok denetimleri attırıldı

Ordu Valisi Seddar Yavuz yayımladığı genelgeyi tüm ilçe kaymakamlıklarına, belediye başkanlıklarına, kamu kurum ve kuruluşlarına gönderdi. Vali Yavuz, "Vatandaşlarımızın refah, huzur ve mutluluğunu sağlamak; temel hak ve hürriyetlerini korumak Devletimizin asli görev ve sorumluluklarındandır. Ayrıca vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının teminine yönelik piyasa koşullarında sunulan mal ve hizmetlere erişiminin güvence altına alınması da Devletimizin yasal sorumlulukları arasındadır. Kamu hizmetleri ile piyasa koşullarında mal ve hizmet sunumu kamu düzeninden etkilenmekte; bu hizmet ve sunumlarda olası aksamalar da kamu düzenini bozabilmektedir. Vatandaşlarımızın günlük hayatlarının aksama ve sıkıntı olmaksızın idamesine ilişkin her türlü tedbiri alma yetki, görev ve sorumluluğu ise şüphesiz kamu idarelerine aittir. İlimiz sınırları içinde bazı esnaf, firma ve işletmelerin dövizde meydana gelen dalgalanmayı fırsat bilerek vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına yönelik piyasa koşullarında sunulan mal ve hizmetlere fahiş fiyat uyguladığı; bazı ürünleri ise stoklarında bekleterek fiyat artışına neden olduğu, halkın esenliğini ve refahını tehdit edici davranışların ortaya çıktığı görülmüştür. Haksız fiyat artışları ve stokçuluk karşısında mağdur olan vatandaşlarımızın ve iyi niyetli işletmelerin haklarını korumak için gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir." dedi.

Genelgeye aykırı davrananların tespiti halinde Kabahatler Kanunu ile Vali tarafından kamu düzenini sağlamak amacıyla alınan ve usulüne göre ilan olunan karar ve tedbirlere aykırı davranmak suçundan 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacak.Ayrıca 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkkında Kanun'un ilgili maddeleri de baz alınacak.

eko

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER