Ekmek zammı mahkeme kararına takıldı

ZONGULDAK'ta Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nce ekmeğe yapılan 50 kuruşluk zam, Zonguldak Valiliği'nin itirazı üzerine mahkeme kararıyla durduruldu. Birlik tarafından 2 TL'ye yükseltilen ekmeğin fiyatı yeniden 1,5 TL'den satılmaya başlandı. Ordu'da ise 1,5 TL'den satılan ekmek, gramajı artırıldı gerekçesiyle sessiz sedasız 2 TL'ye yükseltilmiş, Valilik dahil kimse ses çıkarmamıştı.

Ekmek zammı mahkeme kararına takıldı

Zonguldak Valiliği, ekmek fiyatının yapılan zamla 2 liraya yükselmesinin ardından karara itiraz ederek, 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde zammın geri çekilmesi için dava açtı. Valiliğin ihtiyati tedbir talebini kabul eden mahkeme, karar verilinceye kadar yeni ekmek fiyat tarifesinin uygulanmasını durdurdu. Kararın ardından, Birlik tarafından 2 liraya yükseltilen ekmeğin, yeniden 1,5 liradan satışa sunulması bekleniyor.

"YERİNDE BİR KARAR"

Kent sakinlerinden Ergün Koca, gazetecilere yaptığı açıklamada zam kararının durdurulmasının kendilerini sevindirdiğini belirterek, "Bu zam gerçekten fazlaydı. Bu ekmeği alamayanlar da var. Vatandaşı düşüneceksin yani, yoksa zor. Valiliğin bu itirazını olumlu buldum. Gerçekten çok yerinde. Olması lazımdı, bizlerde bunu düşünüyorduk." diye konuştu.

Emekli İbrahim Zengin de ekmeğin 2 lira olmasının kendisi için fazla olduğunu dile getirerek kararının kendilerini mutlu ettiğini dile getirdi.

ORDU'DA HALA 2 TL'DEN SATILIYOR

Ordu'da ise Fırıncılar Odası Başkanı İsa Yazıcı'nın talebiyle ekmek fiyatları gramajı arttırıldı gerekçesiyle sessiz sedasız 2 TL'ye yükseltilmiş, ancak ne Ordu Valiliği ne de başka yetkili kuruluştan hiçbir ses çıkmamıştı. Ekmeğin 2 TL'den satıldığı Ordu'da simit de 1,5 TL'den satılıyor.

ANKARA'DA 1,75 TL'DEN SATILIYOR

Ankara'da ise  1,5 TL'den satılan 200 gram ekmek geçen hafta alınan yüzde 16 zam kararıyla 1,75 TL'ye çıkarılmıştı. 

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2021, 11:19

eko

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER