Devlet fındık fiyatları için ne dedi?

GIDA Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 2016 yılı fındık rekoltesini açıkladıktan sonra fiyatlar konusundaki beklentilerini de paylaştı. 2015 yılında 646 bin tonluk rekolte olduğunu hatırlatan Bakan Çelik, "Şimdi fiyatların çok yüksek olacağı izlenimi söz konusu. Geçen yıl fiyatlar inişli çıkışlı seyretti ama bu yıl biz böyle bir tablo beklemiyoruz" diye konuştu.

Devlet fındık fiyatları için ne dedi?
ANKARA - 2016 yılının fındık rekoltesinin 468 bin ton olduğunu açıklayan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, fındık fiyatlarıyla ilgili de konuştu.

Bakan Çelik, fındık rekoltesi konusunda bu yıl bazı dezavantajlı durumlar yaşandığını dile getirerek, rekoltenin dönemsel verimlilik düşüşü ve iklim şartları nedeniyle olumsuz etkilendiğini söyledi. Bu yılın fındık hasadının Ağustos ayında başlayacağını söyleyen Bakan Çelik, sektör temsilcileriyle yapılan değerlendirme ve alınan kararlar çerçevesinde fındık üreticilerinin sorunlarını çözmek için önemli çalışmalar yaptıklarını vurguladı. Çelik şunları kaydetti:

"Arz fazlaysa fiyatlarda ister istemez bir düşüş oluyor. Geçen yıl böyle bir süreç yaşanmıştı. Ama 2016 itibarıyla aksi bir durum olacağı görülüyor. Şimdi fiyatların çok yüksek olacağı izlenimi söz konusu. Geçen yıl fiyatlar inişli çıkışlı seyretti ama bu yıl biz böyle bir tablo beklemiyoruz. Üreticimiz çok yüksek oranda taleple karşı karşıya kalacak. Ama biz sektörün sorunlarıyla yakinen ilgilenmeye devam edeceğiz. Stabil bir şekilde önlerini görecekleri bir piyasanın oluşması ve piyasada spekülatif oyuncular söz konusu ise onlarla da mücadele ederek, bu konudaki haksızlıkları ortadan kaldıracak çalışmaları yapacağız."   

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2016, 18:13

Erol KÜÇÜKOĞLU

YORUM EKLE
YORUMLAR
Burhan Akdoğan
Burhan Akdoğan - 5 yıl Önce

Bu açıklamaları eylül ayında hatırlatma gereği duymayiz umarım. Ne zaman devlet hükümet tarafından bir açıklama yapılsa tam tersi oldu buzamana kadar.

SIRADAKİ HABER