Akaryakıtta tavan fiyat uygulaması sona eriyor

ENERJİ Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) kararıyla akaryakıt sektöründe 2 aydır sürdürülen tavan fiyat uygulaması yarın gece sona erecek. Karar akaryakıt dağıtım şirketlerinin fiyatlarda gizli zam yaptığını tespitinin ardından alınmıştı.

Akaryakıtta tavan fiyat uygulaması sona eriyor

EPDK'nin akaryakıt dağıtım şirketlerinin fiyatlarda gizli zam yaptığını tespit etmesinin ardından 18 Mart'ta yürürlüğe giren tavan fiyat uygulaması, 19 Mayıs saat 00.00 itibarıyla sonlandırılacak ve fiyatlar uygulama öncesinde olduğu gibi serbest piyasa koşullarında belirlenecek.

PEKİ NE OLACAK?

Tavan fiyat kararıyla akaryakıtta 17 ila 20 kuruş arasında indirim gerçekleşmiş, bazı şehirlerde indirimler 40 kuruşu bulmuştu. Uygulama uzatıldığı takdirde tavan fiyat uygulaması devam edecek, uzatılmadığı takdirde ise akaryakıt şirketleri zam yapacak.

Güncel tavan fiyat tablosuna göre, bugün Ordu'da en yüksek benzinin litre fiyatı en yüksek 7.22 lira, motorinin litre fiyatı 6.60 lira ve otogazın litre fiyatı ise 4.25 TL'den işlem görüyor.

EPDK, daha önce yaptığı açıklamada, tüketicilere ucuz olan akaryakıtı tercih etmeleri yönünde çağrıda bulunmuş ve akaryakıtın kalitesinin her lisanslı bayide aynı olmasının zorunlu olduğunu ifade etmişti.  

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2021, 14:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER