2019 yılı asgari ücreti belli oldu!

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret tutarı belli oldu. 2019 yılında asgari ücret tutarı yüzde 26.50'lik artışla net 2020 TL oldu. Bekar ve çocuksuz bir işçi için belirlenen asgari ücret, evli ve 3 çocuklu bir işçi için ise 2155 TL'ye kadar yükseliyor.

www.netordu.com
2019 yılı asgari ücreti belli oldu!

2019 yılında uygulanacak olan asgari ücret, yüzde 26.05'lik orana denk gelen 417 TL'lik artışla 2020 TL olarak açıklandı. Açıklamayı, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun son toplantısının ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'tan geldi. 

Bakan Selçuk şu ifadeleri kullandı:

"1 Ocak 2019'dan itibaren geçerli olacak Asgari Ücret brüt 2 bin 558 TL, net 2 bin 20 TL olarak belirlenmiştir. Böylelikle geçen yıla kıyasla net asgari ücret yüzde 26.05 artmıştır. Mevcut enflasyon oranının üzerinde bir artış sağlayarak 10 Ekim'de Enflasyonla Topyekün Mücadele programında işçimizi enflasyona ezdirmeyeceğimizi dair verdiğimiz sözü de tutmuş olduk. Bu karar Asgari Ücret Komisyonu'nun oy birliğiyle alınmıştır. Hükümetlerimiz döneminde asgari ücrette oy birliği 3 defa sağlanmıştı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçişten sonraki bu ilk asgari ücrette oy birliği sağlanmış olması da, söz konusu Türkiye olduğunda, söz konusu ülkemiz olduğunda aynı milletin evlatları olarak işçimizin ve işverenimizin ortak paydada buluşabileceğinin bir göstergesi oldu. Bu anlamda da çok mutluyuz. Bildiğiniz üzere açıklanan rakam bekar ve çocuksuz bir işçimiz için geçerli olup, 3 çocuklu evli bir işçimiz için bu rakam 2 bin 155 Lira'ya ulaşmaktadır." 

eko

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER