TBMM Başkanı Çiçek: “Kalıcı çözüm Anayasa değişikliğinde“

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Engin Alan ile ilgili yasa önerisinin Anayasa'ya aykırı olmadığını belirterek, "Bu, Anayasa'ya aykırı olmayan geçici bir düzenleme. 24. Dönem parlamentosunda böyle bir sıkıntımız var, dönem sonuna kadar bu sıkıntıyı ortadan kaldırmak istiyoruz" dedi.

TBMM Başkanı Çiçek: “Kalıcı çözüm Anayasa değişikliğinde“
MOLDOVA - Bir takım resmi temas ve ziyaretlerde bulunmak üzere Moldova'ya giden ve burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, MHP'nin tutuklu milletvekili Engin Alan ile ilgili son durum değerlendirmesi yaptı. Cemil Çiçek, Balyoz Davası'ndan hüküm giyen MHP İstanbul Milletvekili Engin Alan'ın tahliye olabilmesi için kanun teklifi hazırlanması talimatı vermesi ve siyasi parti gruplarına yazı göndermesiyle ilgili olarak da grupların ne yapacağının önemli olduğunu ifade etti. 

"KALICI ÇÖZÜM ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ'NDE"

Bu ve benzeri konularda 3 yıldır çeşitli açıklamalar yapıldığını dile getiren Çiçek, şöyle konuştu: "Açıklamaların ortaya çıkardığı hususları ortadan kaldıralım diye görüşmelerimiz oldu. Yasa çıktı, yasaya rağmen istenen sonuç elde edilemedi. Ortada adaletsiz durum var. Aynı konumdaki iki milletvekilinden biri yasama faaliyetine katılıyor, Sayın Alan katılamıyor. Bunun düzeltilmesi, aykırılığın giderilmesi lazım. Bu, geçici çözüm. Kalıcı çözümü Anayasa'da değişiklikle bulabiliriz." diye konuştu. 

"ANAYASAL VE YASAL SORUNLARI DEMEÇLE ÇÖZEMEYİZ"

Anayasa'nın 16, 76, 83 ve 84. maddelerinin muhakkak değişmesi gerektiğinin altını çizen TBMM Başkanı Çiçek, "Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda en çok şikayet edilen bu maddeler yok. Anayasal ve yasal sorunları demeç vererek çözemeyiz, yanlış kuralları değiştirerek çözeriz. Yanlış kurallar Anayasa ve yasalarda durduğu sürece, ortaya çıkardığı sorunları beyanat konusu yapmak suretiyle bir yere getirmemiz mümkün olmaz.” 

Alan ile ilgili teklifin Anayasa'ya aykırı olduğuna ilişkin görüşler ileri sürüldüğünün belirtilmesi üzerine Çiçek, "Bana göre değil. Bu, Anayasa'ya aykırı olmayan geçici düzenleme. 24. dönem parlamentosunda böyle bir sıkıntımız var, dönem sonuna kadar bu sıkıntıyı ortadan kaldırmak istiyoruz. Anayasa değişmezse 25. dönemde başka sorunlar çıkar. Bunları yeni gündeme getirmiyorum. Şimdiye kadar netice alamadık. Ümit ederim bu defa sonuç alırız. Daha net bir düzenleme bu. Ümit ederim gereği yapılır" dedi. 

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2014, 00:42

Erol KÜÇÜKOĞLU

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER