Kritik Köln ziyareti öncesi önemli görüşme

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 24 Mayıs 2014 tarihinde gerçekleştireceği Köln ziyareti öncesinde, Almanya Başbakan'ı Angela Merkel'le telefon görüşmesi yaptı.

Kritik Köln ziyareti öncesi önemli görüşme
ANKARA - Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre Alman Başbakan, Soma'da hayatını kaybeden madenciler için duydukları üzüntüyü dile getirerek Başbakan Erdoğan'a taziyelerini sundu. Erdoğan da, bu elim kazanın sorumlularının ortaya çıkarılması, mağdur ailelerin acılarının hafifletilebilmesi amacıyla hükümet tarafından yapılan çalışmaları anlattı. Başbakan Erdoğan, Köln'e yapacağı ziyarette, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği'nin 10. yıl kutlamalarına katılacağını da belirterek, Ukrayna'daki son durum değerlendirmesi de yaptı. 

Başbakanlık'tan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Başbakanımız ve Şansölye Merkel, Rusya'nın, Kırım'ı uluslararası hukuka aykırı şekilde topraklarına ilhakının kabul edilemez olduğunu ve bunun uluslararası toplum tarafından tanınmayacağını teyit ettiler. İki lider, Kırım Tatarlarının akıbetlerine ilişkin endişelerini de ifade ettiler. Son 10 gün içinde gerçekleştirilen ve “yuvarlak masa” olarak anılan diyalog toplantılarını memnuniyetle karşıladıklarını ifade eden iki lider, bu toplantıların Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün korunması gerektiği konusunda katılımcıların görüş birliğini doğruladığına dikkati çektiler. İki lider, Ukrayna Meclisi Yüksek Rada'da 20 Mayıs'ta yapılan oylamada "Barış ve Uzlaşma Muhtırası"nın onaylanmasından duydukları memnuniyeti de dile getirdiler.

Görüşme sırasında, gözlemci raporlarına göre, Ukrayna'da 25 Mayıs’ta gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanlığı seçimine ülkenin birçok yerinden katılımın olacağı yönündeki tahminlerin umut verici olduğuna, Rus yanlısı protestocuların seçmenlerin oy kullanmalarını engellemesinin sadece birkaç yerde söz konusu olabileceğine değinildi. Görüşmede, Rusya'nın Ukrayna'daki seçimler için bu kez AGİT gözlemcisi göndermemesinden duyulan üzüntü de dile getirildi. İki lider, Rusya başta olmak üzere uluslararası toplumun seçim sonuçlarını tanımasını beklediklerini ifade ettiler. Ukrayna'daki seçim sonuçlarına ilişkin AGİT'in değerlendirmesini yakinen takip edeceklerini belirten iki lider, diğer hükümetlerin de aynı doğrultuda hareket etmesini beklediklerine değindiler. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2014, 22:06

Erol KÜÇÜKOĞLU

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER