Harabeye dönen Humus gün yüzüne çıktı

Suriye'nin iç kesimlerinde yer alan ve uzun bir zamandan beri operasyonların düzenlendiği Humus'un harabeye dönen hali gün yüzüne çıktı.

Harabeye dönen Humus gün yüzüne çıktı

Suriye'nin iç kesimlerinde yer alan ve uzun bir zamandan beri operasyonların düzenlendiği ve binlerce kişinin yaşamını yitirdiği Humus kentinde, iki BM gözlemcisinin incelemelerde bulunması nedeniyle halk, şehirde sakin günler geçirirken operasyonların izleri de yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya başladı.

Humus Genel Devrim Konseyi üyesi Rami Humusi, "Kentte 3 aydan bu yana yoğun olarak operasyonlar düzenlendi. Operasyonlar nedeniyle binlece insan hayatını kaybederken yüz binden fazla insan da kenti terk etmek zorunda kaldı. Şehirde ağır silahlar kullandığından dolayı yüzlerce ev yıkıldı ve hasar gördü. Bazı ev ve iş yerlerinde ise yangınlar çıktı" dedi.

İki BM gözlemcisinin kentte bulunmasıyla şehrin sakin günler geçirdiğini ve operasyonların izlerinin yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya başladığını anlatan Humusi, "Gözlemcilerin kentte incelemeleri sırasında bazı yerleri görme imkanı bulduk. Bu yerlerde, yıkılan ve hasar gören evleri, cami ve işlerinin fotoğraf ve görüntülerini çekme imkanımız oldu" diye konuştu.

Kentin sokak ve caddelerinin tank ve zırhlı araçların paletinden dolayı tahrip olduğunu dile getiren Humusi, Baba Amr, Bayada, Cürüt Eş Şeyh, Kuseyr, Halidiye semtlerinde operasyonlar nedeniyle halkın güvenli bölgelere ve diğer kentlere kaçtığını söyledi.

Halkın son günlerde dışarı çıkıp alış veriş yapma fırsatı bulduğuna dikkati çeken Humusi, telefon, internet ve elektrikte 5 günden bu yana fazla kesintilerin yaşanmadığını belirtti.

Kent merkezinde hala askeri araçların ve tankların bulunduğunu sözlerine ekleyen Humusi, "Yüksek binaların çatılarında kesin nişancılar bulunuyor, belli saatlerde bu keskin nişancılar sokaklarda hareket eden her şeye ateş ediyorlar" dedi.

Haber Kaynağı : Haber7.com

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2012, 16:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER