CHP'nin 8'nci Genel Başkanı Özgür Özel oldu. Ankara Spor Salonu'nda gerçekleştirilen ve ilk turda Özel'in 682, Kılıçdaroğlu'nun ise 664 oy aldığı seçimler ikinci tura kaldı. İkinci turda ise sandıktan çıkan isim Özgür Özel oldu. 

CHP 38'inci Olağan Kurultayı'nda toplam 1367 delege yeni Genel Başkan seçimi için sandık başında oy kullandı. Kurultayın ilk turunda Özel 682 oy alırken, Kılıçdaroğlu 664 oy aldı ve seçim ikinci tura kaldı. İkinci turun sonunda Özgür Özel, 684 olan salt çoğunluğu kazanarak CHP'de yeni Genel Başkan oldu. 13 yıldır CHP Genel Başkanlığı yapan Kemal Kılıçdaroğlu'nun oyları ikinci turda 536'ya düştü. Özgür Özel ile 812 oy aldı.

Zaman zaman partililer arasında gerginliklerin de yaşandığı kurultayda Kemal Kılıçdaroğlu ikinci turn oylamasının sündüğü esnada oyunu kullandı ve salondan ayrıldı.

Enver Yılmaz İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı oldu Enver Yılmaz İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı oldu

KILIÇDAROĞLU: "GENEL BAŞKANLIK GÖREVİNE VEDA EDİYORUM"

Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabı X'den yaptığı açıklamada "Büyük Önderimiz Atatürk’ün emanetini, bugüne kadar onurla taşıdım. Ve bugün, kurultay delegelerimizin verdiği kararla, Genel Başkanlık görevine veda ediyorum. Bugüne kadar mücadelemize omuz veren herkese teşekkür ederim. Genel Başkanlık görevine seçilen yeni Genel Başkanımız Özgür Özel’i kutluyor, başarılar diliyorum." ifadelerini kullandı.

Editör: Haber Merkezi