CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu beraberinde İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile birlikte 44 yıl önce Adana'da ülkücü bir grup tarafından gerçekleştirilen suikast sonucu hayatını kaybeden Ordulu Adana İl Emniyet Müdürü Cevat Yurdakul'un ailesini ziyaret etti. 

CHP Genel Merkezi'nden ziyarete ilişkin 2 ayrı fotoğraf karesi paylaşıldı. Ziyaretin ilk fotoğraf karesinde CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Yurdakul Ailesi'ne bir buket çiçek sunarken görülürken, ikinci kare ise evin salonundan paylaşıldı. Ordulu Yurdakul Ailesi'nin masa ikramları arasında bulunan 'fındık' dikkatlerden kaçmadı.

CEVAT YURDAKUL KİMDİR?

YSK 31 Mart 2024 seçimlerinin startını verdi YSK 31 Mart 2024 seçimlerinin startını verdi

1 Ocak 1942 yılında Ordu'nun Ulubey ilçesinde doğan Cevat Yurdakul, 28 Eylül 1979 tarihinde hayatını kaybettiğinde Adana İl Emniyet Müdürü olarak görev yapıyordu. 

Ecevit Hükümeti Adana İl Emniyet Müdürlüğü görevine atanan Cevat Yurdakul, 28 Eylül 1979 sabahında İl Emniyet Müdürlüğü binasına giderken makam aracına ülkücü bir grup tarafından silahlı suikast düzenlenmiş ve Yurdakul bu saldırıda hayatını kaybetmişti. Yurdakul'un naaşı memleketi Ordu'nun Ulubey ilçesinde toprağa verildi.

Cinayet sanıklarının Muhsin Kehya, Abdurrahman Kıpçak ve Veli Can Oduncu olduğu ortaya çıkmış, Kehya'nın Cumhuriyet Halk Partisi Adana İl Başkanı avukat Ahmet Albay ve Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri İl Başkanı avukat Mustafa Kulkuloğlu'nun öldürülmesi olaylarına karıştığı da tespit edilmişti. Bir kesim tarafından 'efsane ülkücü' olarak anılan Muhsin Kehya cezaevinden iki kez firar ettikten sonra Almanya'ya kaçmış ve 1997'de Türkiye'ye iade edilerek 36 yıl hapse mahkum edilmişti. Elbistan E Tipi Kapalı Cezaevi'nde cezasını çeken Kehya, 12 Temmuz 2021'de 3'ncü Yargı Paketi kapsamında tahliye edilmişti.

Cevat Yurdakul Suikasti'nin bir diğer zanlısı Abdurrahman Kıpçak da, Kehya gibi cezaevinden firar ettikten sonra yurtdışına kaçmış, 5 Ekim 1989'da 47 kilo eroinle İstanbul'da yakalanmış ve bir süre sonra serbest bırakıldıktan sonra 2006'da Ümraniye'de uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülmüştü. 

Yurdakul cinayetinin bir başka hükümlüsü ülkücü görüşlü Veli Can Oduncu ise Gaziantep Özel Tip Cezaevi'nde şiş ve falçata ile öldürülmüştü.  KAYNAK: Wikipedi